23 Ocak 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

PROF. DR. GÜNAY’DAN 15 TEMMUZ VURGUSU ve ORTADOĞU POLİTİKASI

PROF. DR. GÜNAY’DAN 15 TEMMUZ VURGUSU ve ORTADOĞU POLİTİKASI
  • 17 Temmuz 2019 Çarşamba
  • 2603 kez okundu

Prof. Dr. Emine Nur Günay, 15 Temmuz günü Toronto’da SETA ve Kanada Nato Birliği tarafından düzenlenen ve Kraliyet Kanada Askeri Enstitüsü’nün ev sahipliği yaptığı toplantıda hem 15 Temmuz ha’n darbe girişimine vurgu yaptı, hem de Türkiye’nin Ortadoğu Politikasında “Çatışma Çözme” yaklaşımındaki değişimin nedenlerini anlattı.

Konferansta, İnsanlık Krizi ve Ortadoğu’daki Dengesizlik konularını ele alarak konuşan Günay, açılış konuşmasında 15 Temmuz darbe girişiminden bahsederek demokrasi şehitlerimizi rahmet ve gazilerimizi saygıyla anmayı unutmadı.

Günay, 15 Temmuz gününün Türk Cumhuriyeti için öneminden bahsederken “Bugün ülkemizde Demokrasi ve Milli Birlik Günü, yani 15 Temmuz darbe girişiminin 3. Yıl dönümü. Bu girişim, haince düzenlenmiş bir komplodan fazlası, bir terör saldırısı niteliğindedir ve hiç bir ülke bu tehditten uzak değildir.” dedi ve sözlerine Türkiye’nin Ortadoğu Politikasını evreleri ve değişimdeki nedenlerini anlatarak devam etti.

Günay “Bölgede yaşanan olumsuz gelişmeler bölgenin ve Türkiye’nin güvenliğini ve refahını doğrudan etkilemektedir. Türkiye, bu nedenle bölge dışı aktörlerin müdahalesine karşı çıkmakta, insani değerleri ve ülkemizin güvenliğini önceleyen stratejik girişimlerde bulunmaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin “Çatışma Çözme” yaklaşımında bir değişim görmekteyiz. Arap Baharı döneminde daha çok ‘arabulucu ve barış koruyucu’ rolü olan Türkiye değişen koşullar nedeniyle Ortadoğuda ‘risk alan ve kendi barış temin’ eden  ‘pro-aktif’ bir dış politikayı benimsemiştir. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Operasyonları bunun sonucudur.”

Prof. Günay konuşmasına Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarının neden yapıldığı, terör eylemlerinin bu bölgelerden nasıl desteklendiği, PKK ile PYD/YPG/SDF uzantılarının organik bağlantısını ve mülteci akımının doğrudan Türkiye’yi nasıl etkilediğini Kanadalılara örnekleri ile anlattı.

Günay “Ancak bütün dünya şunu anlamalı ve kabul etmeli. Türkiye sınırları içinde ve sınır ötesinde hiç bir terör oluşumuna izin vermeyecektir. Bizim amacımız bölgedeki ülkelerin bir an önce huzura ve barışa kavuşması, sınırlarının içinde uluslararası destek ile ülkelerinin yeniden inşa edilmesi ve yeniden devlet olmalarıdır. Türkiye’nin hiç bir komşununun toprağında gözü yoktur ancak kendi güvenliğini etkileyecek her oluşuma anında müdahale etmeye hakkı vardır. Bu hakları taraf olduğu uluslararası anlaşmalardan almaktadır.” dedi ve örnekler verdi.

S-400’lerden FETÖ’ye, son seçimlerden mülteci sorununa kadar bir çok soru soran Kanadalılarla sohbet edildi. Günay “Umarım bu konferans, birbirimizi daha iyi anlamamız ve hepimizin daha müreffeh, güvenli ve sürdürebilir bir geleceğe adım atmamıza yardımcı olur. Bizler Kanada’nın bir çok alanda verdiği desteğin farkındayız ve ikili ilişkilerimizi geliştirmek için bu ziyaretimiz sırasında daha bir çok toplantılar gerçekleştireceğiz ” Şeklinde sözlerine son verdi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar