25 Ocak 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Feyzioğlu: “Yargı Reformu Strateji Belgesi ilk paketi genişletilecek”

Feyzioğlu: “Yargı Reformu Strateji Belgesi ilk paketi genişletilecek”
  • 27 Temmuz 2019 Cumartesi
  • 2139 kez okundu

Yargı zirvesinden Yargı Reformu Strateji Belgesi ilk paketinin genişletilmesi çıktı

“Meclis’in ilk gündem maddesi yargı paketi olacak”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun da katıldığı heyetin yaptığı toplantıda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanan Yargı Reformu Strateji Belgesi ilk paketinin genişletilmesi noktasında uzlaşıya varıldı. Feyzioğlu, “Toplantıda Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketinin daha da genişletilmesi noktasında uzlaşıya vardık. Türkiye’nin önünü açacak hukuk devletini güçlendirecek tüm dünyaya demokrasimizin gücü konusunda en pozitif mesajı verecek ilk paketin Meclisimiz açıldığında ilk gündem maddesi olması için geniş bir mutabakatın bulunduğu özellikle ifade edildi” dedi.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ve TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Metin Feyzioğlu, Hakimevi’ndeki toplantıda bir araya geldi. Toplantıya Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan,  Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar, Mevzuat Genel Müdürü Niyazi Acar, Strateji Geliştirme Başkanı Ertuğrul Çekin, Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Kubilay İnan, İcra İşleri Dairesi Başkanı Alim Polat, Bakan Özel Kalem Müdürü Ahmet Faruk Korkmaz ile TBB Başkanı Av. Prof. Dr. Feyzioğlu, TBB Başkan Yardımcısı Av. Ünsal Toker, TBB Genel Sekreteri Av. Sabiha Tekin, Başkan Başdanışmanı Av. Zafer Köken katıldı. Yaklaşık 2 saat süren toplantının ardından Feyzioğlu, basın mensuplarına bir açıklama yaptı.

YARGI PAKETİ GENİŞLETİLECEK

Feyzioğlu, özetle şunları söyledi:

“Toplantıda Yargı Reformu Strateji Belgesi’nin ilk paketinin daha da genişletilmesi noktasında uzlaşıya vardık. Bu kapsamda düşünce ve ifade özgürlüğünün yargısal güvencesini artırmak amaçlı belirli suçlarda İstinaf denetiminin üzerine Yargıtay denetiminin de getirilmesi konusunda mutabık kaldık. Davaların gereksiz gecikmeler sebebiyle yıllarca uzamasını önleyecek önemli tedbirler üzerinde durduk. Bu çerçevede avukatların Avukatlık Kanunu’nu kullanarak yargıda delil olmak üzere belge toplama yetkisinin güncellenmesi hususu genel kabul gördü. Ayrıca avukatların mahkemeye sunduğu belgelerin bir kez de ilgili yerlerden istenerek davaların uzamasına yol açan uygulamayı düzeltecek tedbirler konusunda uzlaşıldı.  Hukuk mesleklerine giriş sınava konusu baştan sona bir kez daha ele alındı. Her noktasında uzlaşı teyit edildi.

MECLİSİMİZİN İLK GÜNDEM MADDESİ

Türkiye’nin önünü açacak, hukuk devletini güçlendirecek, tüm dünyaya demokrasimizin gücü konusunda en pozitif mesajı verecek ilk paketin Meclisimiz açıldığında ilk gündem maddesi olması için geniş bir mutabakatın bulunduğu özellikle ifade edildi. Türkiye Barolar Birliği olarak çoğulcu katılımcı anlayışla hazırlanan Yargı Reformu Strateji Belgesi’ni sonuna kadar destekliyoruz. Bu kapsamdaki mevzuat çalışmalarının ilk günden beri içindeyiz. Ağustos ve Eylül aylarını en etkili şekilde değerlendirerek, TBMM açıldığında el birliğiyle ilk paketi hazır edeceğimize inanıyorum. Strateji belgesine emeği geçen herkese başta Sayın Adalet Bakanımız olmak üzere içten teşekkürlerimizi sunuyoruz.”

 

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar