27 Mayıs 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

GÜNAY KOZABİRLİK’İ ZİYARET ETTİ

AK Parti Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Emine Nur Günay, Sarıcakaya ziyaretinde Kozabirlik’ i ziyaret etti. Prof. Dr. Günay ziyareti ile ilgili ‘’Ülkemizde ipekböcekçiliği olarak tanımlanan faaliyet aslında dut fidanı yetiştirilmesinden, ham ipek elde edilinceye kadarki ipekböceği tohumu üretimi, kuluçka, ipekböceği bakım ve beslemesi, koza üretimi ve kozadan ipek çekilmesini kapsamaktadır. 1500 Yıllık geçmişi olan bu tarımsal faaliyet, şehrimiz ve ülkemiz için dış pazar kapasitesine sahip stratejik bir faaliyet koludur. Aile içindeki 7’den 77’ye tüm bireylerin işgücünün değerlendirilebildiği, 40-45 Gün gibi kısa bir sürede gelir sağlanması mümkün olan bu faaliyet için yapılan yatırımlar bizleri mutlu ediyor. Bugün burada birlikçe şehrimizde oluşturulan 100 bin kapasiteli fidanlıkta, çelikten yaprak dut fidanı üretimi gerçekleştiriliyor. İpekböcekçiliğini en önemli avantajı da tüm üreticilere ürün alım garantisi verilmesidir.’’ Şeklinde açıklamada bulundu.

BAKANLIĞIMIZ GEREKLİ ADIMLARI ATIYOR

Prof. Dr. Günay, ipekböcekçiliğine verilen destekler ile alakalı ‘’Türkiye’de İpekböcekçiliğinin gelişimi için Tarım ve Orman Bakanlığımız gerekli adımları atmaya devam ediyor. İpekböcekçiliği 2002 yılından bu yana doğrudan destek kapsamında değerlendiriliyor. 2006 Yılından itibaren ise bu faaliyet ‘’Hayvancılığı destekleme kararnamesi’’ kapsamına alınmış ve bakanlık bütçesi içerisinden fonlanmaya başlanmıştır. Bakanlığımız ayrıca ücretsiz tohum ve fidan dağıtımı da yapmaktadır.’’ Şeklinde konuştu.

KIRSAL KALKINMA İÇİN ÖNEMLİ

Kırsal kalkınma açısından ipekböcekçiliğinin önemine değinen Günay, ‘’Kırsalda önemli bir alternatif gelir kaynağı olan ipekböcekçiliği sektörü on binlerce vatandaşımıza istihdam sağlıyor. Birliğimizden aldığım rakamlarda yalnızca yaş koza üretiminde ülkemizde 2000 ila 2500 aile işletmesinin yer aldığını gördüm. Bu da ipekböcekçiliğinin kırsal kalkınmadaki rolünü ortaya koyuyor. Ve ne diyoruz, kooperatifleşin, birlik olun. Birlik demek güç demek, heyecan demek, geleceğe yatırım demek. İşte burada Koza birliğimiz tam olarak bu gücü, heyecanı ve vizyonu ortaya koyuyor. Birliğimiz 5 kooperatifle yaklaşık 59 farklı ilde ipekböceği yumurtası dağıtımı, üretimi, ürün alımı konusunda iyi bir organizasyon yapısına sahip. Sarıcakaya’daki Koza Birliğimizin daha önce olduğu gibi tam kapasite ile çalışması en önemli hedefimiz olmalı. Emeği geçenleri kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum.’’ Şeklinde konuştu.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.