23 Ocak 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Yetim, Lübnan’da Devam Eden Protestoları Değerlendirdi

Yetim, Lübnan’da Devam Eden Protestoları Değerlendirdi
  • 6 Kasım 2019 Çarşamba
  • 2123 kez okundu

ESOGÜ Öğretim Üyesi Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, Lübnan’da Devam Eden Protestoları Değerlendirdi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Kurumsal İletişim Uygulama ve Araştırma Merkezi'nin çeşitli konularda alanında uzman öğretim üyeleri ile hazırladığı ESOGÜ Gündem’de bu hafta ESOGÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, Lübnan’da haftalardır devam eden protestoları değerlendirdi.

Bir saha araştırması için Lübnan’da bulunan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, protestocular, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarıyla yaptığı görüşmelerde insanların ekonomik sorunlar sebebiyle sokağa çıktığının görüldüğünü ifade etti. Su, elektrik ve ulaşım gibi temel konularda önemli ekonomik sorunların yaşandığını vurgulayan Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, bu sorunların Lübnan’da kronik sorunlar olarak değerlendirilmesine rağmen son yaşanan protestolarla tüm kesimlerin sorunları dile getirdiğini, ekonomik sorunların mezhepleri aşan bir boyuta ulaştığını söyledi. Protestocuların herhangi bir kesimi ya da siyasetçiyi savunmadığını belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, halkın siyasetçilerin şaşalı yaşamlarından rahatsız olduğunu ve bölgede tüm siyasetçilerin “haramiler” olarak adlandırıldığını kaydetti. Halkın yaşadıkları sorunların temel kaynağı olarak ülkedeki mezhepçi yapıyı ve bunu kullanan siyasetçileri gördüğünü belirten Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, protestocuların hareketlerini devrim olarak nitelendirdiğini, mezhepsel yapıya dayanmayan bir demokrasi arzusunda olduğunu ifade etti. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, protestoların bu noktaya kadar şiddetten uzak bir şekilde ilerlediğinin ve protestocuların şiddete başvurma taraftarı olmadığını, ancak bu durumun ne kadar devam edeceğinin bilinemeyeceğini vurguladı. Lübnan’daki protestoların ilerleyişinde Hizbullah’ın tavrının da belirleyici olduğunu söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, güçlü askeri yapıları olan Hizbullah’ın Lübnan’da mezhepsel yapıyı değiştirme iddiası ile ortaya çıktığını ancak bugün gelinen noktada bu yapının değişmesi önündeki en büyük engelin de Hizbullah olduğunu belirti. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim, Şiilerin aktif bir şekilde protestolarda yer almasından Hizbullah’ın rahatsız olduğuna da değindi. Dr. Öğr. Üyesi Mustafa Yetim Lübnan’daki barışçıl gösterilerin nereye evirileceğinin belli olmadığını ancak ileride alacağı şekilde Hizbullah’ın belirleyici olacağını söyledi.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar