11 Ağustos 2020 Salı
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

PROF. DR. GÜNAY AKPM’Yİ TEMSİLEN LİZBON’DA

PROF. DR. GÜNAY AKPM’Yİ TEMSİLEN LİZBON’DA
  • 27 Kasım 2019 Çarşamba
  • 1753 kez okundu

AK Parti Eskişehir Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay, Portekiz’in başkenti Lizbon’da Avrupa Konseyi  “Kuzey-Güney Merkezi” Toplantısına katıldı. Kuzey-Güney Merkezi 1989 yılında Lizbon’da kurulmuştur. Amacı, Kuzey ve Güney ülkeleri arasında demokrasi ve insan onurunun korunması temelleri üzerine inşa edilmiş adil, dengeli ve sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak.

21 ÜYE ÜLKE, GÜNAY YÜRÜTME KURULUNDA 

Kuzey-Güney Merkezi’nin 21 üye ülkesi bulunuyor. Türkiye’nin üye olmadığı bu organizasyonda Prof. Dr. Günay Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi ‘Sosyal İşler, Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komitesi’ni temsilen Yürütme Kurulu Üyesi  olarak görev yapmakta.

Prof. Dr. Günay “Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, 2015-2030 döneminde geçerli olmak üzere 17 Hedeften ve 169 alt-hedeften oluşmaktadır. Bu hedefler, sürdürülebilir kalkınmanın “ekonomik, sosyal ve çevresel” üç boyutunu dengeli olarak yansıtmaktadır. 2030 Gündemi, fakirliğin ortadan kaldırılmasını en büyük küresel sınama olarak görmekle birlikte, sadece en az gelişmiş veya gelişmekte olan ülkelerin ihtiyaçlarına odaklanmamakta, gelişmiş ülkeler de dahil tüm ülkeler için geçerli evrensel hedefler ortaya koymaktadır. Bu toplantıda da ‘2030 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’ değerlendirilirken ülkelerin ulusal gerçeklikleri, kapasiteleri ve kalkınma düzeylerindeki farklılıklarına vurgu yapıldı, yerel ve ulusal politika ve önceliklerinin önemi tartışıldı.” Şeklinde açıklamada bulundu.

DÜNYADA YENİ DÜZEN ARAYIŞINDA 2030 HEDEFLERİ ÖNEMLİ

Prof. Dr. Günay Avrupa Konseyi Kuzey-Güney Merkezi Toplantısı ile ilgili ‘’2030 Hedefleri bize ekonomik kalkınmanın adil bir toplumsal düzen ve yaşanılabilir bir çevre olmadan kalıcı ve mümkün olamayacağını, kalkınmayı daha geniş bir perspektif ile ele almamız gerektiğini göstermektedir. Kalkınmanın, sadece ekonomik büyümeyi değil, sosyal adalet ve çevresel sürdürülebilirlik kavramlarını da içeren bütüncül bir yaklaşım olduğunu vurgulamaktadır. Bu nedenle çok önemli olduğunu düşünüyorum. Şu anda her kıtada tanık olduğumuz sosyal protestoların temelinde mevcut toplumsal düzene karşı çıkış yatmakta, sosyal adalet talep edilmektedir. Hedeflere baktığımızda ise 2030'a kadar günde 1.25 dolardan az gelirle yaşayan grubu yani  aşırı yoksulluğu bitirmek; açlığı bitirmek ve sürdürülebilir tarımı desteklemek; herkese eşit derecede kaliteli eğitim sağlamak; ülkelerin içinde ve aralarındaki eşitsizlikleri azaltmak; sürdürülebilir tüketimi ve üretimi sağlamak; sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomik kalkınmayı sağlamak, tam ve üretici istihdamı ve insan onuruna yakışır işleri sağlamak gibi temel ihtiyaçlardan refah düzeyini artırıcı hedefler yer almaktadır. Bu konuda adım atmak yalnız hükümetlerin değil hepimizin sorumluluğudur. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında ne kadar çok insanın bilgisi olursa, hedeflere ulaşılma ihtimali de o kadar artar. Küresel düzen daha adaletli bir sisteme evrilebilir.” Şeklinde konuştu.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.