8 Ağustos 2020 Cumartesi
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir...

Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir...
  • 5 Aralık 2019 Perşembe
  • 1801 kez okundu

Yani, demokraside seçme ve seçilme hakkı vazgeçilmezdir, kadın veya erkek ayrımı yoktur... 

Bugün millet olarak kadınlarımızın ‘Seçme ve Seçilme Hakkını’ alışının 85. yıldönümünü kutluyoruz.

5 Aralık 1934 tarihinde Mustafa Kemal Atatürk tüm dünyaya örnek olacak bir karar ile kadınların siyasi hayatta önünü açtı, demokratik sistem içinde temsiliyet için 1930 yılından itibaren bir dizi yasa değişiklikleri gerçekleşti. Önce belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma, ihtiyar meclislerine seçilme hakkı ve en son kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları tanındı. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının elde edildiği 1934 yılında Avrupa, Amerika ve Asya’daki birçok ülkedeki kadınlar bu haklarını kullanamıyordu. Kadınlar seçilme hakkını Fransa’da 1944, İtalya’da 1945, Japonya’da 1945, Yunanistan’da 1952, İsviçre’de 1971, Bahreyn’de 2002, Birleşik Arap Emirlikleri’nde 2006, Suudi Arabistan’da 2011 yılında elde ettiler.

Kadınların parlamentoda temsiliyeti yeterli mi?

Ne yazıkki hayır!

Kadın milletvekili oranı 1935 seçimlerinde yüzde 4.6 olmuş, 1 Kasım 2015 seçimlerinde yüzde 14,7 ile en yüksek orana erişmiştir. 24 Haziran 2018 seçimleri sonucunda 600 sandalyeli mecliste toplam 103 kadın milletvekili yer almış, kadın milletvekili oranı yüzde 17.1 olmuştur. Atatürk’ün 1934’de kadınlara seçme ve seçilme hakkını temin etmesi  asıl ilk dönüm noktası ise, 1994 yılında belediye başkanlığı seçim kampanyasında kadınlarla omuz omuza siyaset yapan ve teşvik eden Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kadınların siyaset alanındaki sürdürülebilir varlığının önünü açması ise başka bir dönüm noktası olmuştur. Cumhurbaşkanımız “Kendi kişisel siyasi hikayemdeki başarımın sırrını bir cümleyle özetleyin derseniz, ‘kadınları demokrasiyle, siyasetle buluşturmayı başarmış’ olmamdır.” diyerek kadınlara olan güvenini ve siyaset bakış açısını özetlemektedir.

Yeterli mi?

Kesinlikle hayır!

Nüfusun yarısının kadınlardan oluştuğunu düşünürsek kesinlikle yeterli değil. 33 ilde kadın milletvekili olmadığını düşünürsek kesinlikle değil. Toplumsal sorunlarla ilgili yasalar yapılırken kadın bakış açısının yeterince temsil edilmediğini düşünürsek kesinlikle değil.

Toplumsal uzlaşı ve huzurun temininde kadın bakış açısının çok önemli bir değer olduğuna inanıyor ve toplumsal zihniyet değişimi sayesinde kadın temsiliyetinin her alanda olduğu gibi siyasette de artmasını diliyorum.

 Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.