9 Nisan 2020 Perşembe
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

SAZAK: HASTA FOTOĞRAFLARININ PAYLAŞIMI UYGUN DEĞİL

MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, hasta mahremiyeti haklarına dikkat çekerek Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya cevaplaması için soru önergelerine TBMM Başkanlığına sundu. 

HASTA MAHREMİYETİ VE HASTA HAKLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Özel hayat ve mahremiyetin gizliliği için yeni düzenlemelerin şart olduğunu “teknolojinin sağlıktaki en büyük handikabı da yetkili olmayan kişilerin bilgisayardaki verilere ulaşabilirliği ve hasta bilgilerinin gizliliği maddesinin ihlal edilmesidir” sözleriyle ifade eden MHP’li Sazak, insanların en zor ve savunmasız olduğu zamanlarda belge ve görüntülerinin sosyal medyada sıkça paylaşılmaya başladığını vurguladı.

Soru önergesinde “insanların düşkün haldeki fotoğraflarının en yakınlarının inisiyatifine dahi bırakılmaması gerekmektedir” ifadelerine yer veren MHP’li Sazak’ın bu kapsamda cevaplaması için Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yönettiği sorular şu şekilde;

1. Ülkemizde tıbbi kayıt ve arşivleme sistemi nerede ve hangi kurum tarafından sağlanmaktadır? Bu sisteme erişim izni kimlerde vardır ve nasıl alınmaktadır?
2. Tahlil, tetkik, tanı gibi kişisel sağlık verilerinin başkaları tarafından görülmesini önleyecek ne gibi tedbirler alınmaktadır? Kötü amaçlı bir bilgi edinme tespit edildiğinde yaptırım uygulanmakta mıdır? 
3. Hastane içi bilgisayar veri tabanındaki mevcut hasta bilgilerine yetkisi olmayan kişilerin erişmesi nasıl engellenmekte? Bilgisayar veri sisteminin güvenliği nasıl sağlanmaktadır?
4. Bu konuda hastane yönetiminin görev ve sorumlulukları nelerdir?
5. Hasta mahremiyeti ve bilgilerin gizli tutulması konusunda denetim nasıl sağlanmaktadır?
6. Yönetmeliğin ilgili maddelerinin hayata geçirilmesi kısmında yaşanan sıkıntılar nelerdir?
7. Ameliyathane ve yoğun bakımlarda iradesini kullanabilecek durumda olmayan hastaların fotoğraf ve videolarının hasta yakınları tarafından paylaşılmasını kısıtlayıcı herhangi bir uygulama var mıdır? Bu konuda bir çalışma planlanmakta mıdır?
8. Hekimlerin yaptığı paylaşımlarda hastaların yüzleri ve kimlikleri kapatılması denetlenmekte midir? Hekimler bu paylaşımlar için hastadan rıza almakta mıdır?
9. Hasta mahremiyeti ve bilgilerin gizli tutulması konusunda yeni düzenlemeler planlanmakta mıdır? Mevcut yönetmeliğe ait denetim nasıl sağlanmaktadır?
10. Yönetmeliğin ilgili maddelerinin hayata geçirilmesi kısmında yaşanan sıkıntılar nelerdir?
11. Hekimlerin reklam amaçlı faaliyetlerinin hukuki durumu nedir?Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.