8 Temmuz 2020 Çarşamba
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

GÜNAY AFETE İLİŞKİN AÇIKLAMADA BULUNDU

GÜNAY AFETE İLİŞKİN AÇIKLAMADA BULUNDU
  • 30 Mayıs 2020 Cumartesi
  • 3497 kez okundu

Eskişehir genelinde 22-23-24 Mayıs 2020 tarihleri arasında dona bağlı olarak doğal afet gerçekleşmişti. Prof .Dr. Emnie Nur Günay konuya ilişkin açıklamada buundu. Prof. Dr. Günay “Üreticilerimizin üretiminin sürdürülebilirliğinin sağlanması ve zararlarının telafisi için hasar tespit çalışmaları yapılmıştır. Yapılan hasar tespit çalışmaları sonucunda; şu ana kadar 12 ilçemiz (Günyüzü, İnönü, Tepebaşı, Beylikova, Çifteler, Mihalıççık, Odunpazarı, Alpu, Han, Seyitgazi ve Sivrihisar) ve 216 mahallemizde toplam 3.313 çiftçimize ait 184.105 da tarım arazilerinde ekili/dikili (kavun, karpuz, haşhaş ,buğday, şekerpancarı, kiraz, mısır ,patates ,domates, biber ,kabak, Ayçiçek vb.) çeşitli ürünlerde don nedeniyle zarar meydana gelmiştir. Konu ile ilgili olarak tespit çalışmaları halen devam etmektedir. Tespit esdilen hasarlar için Tarım ve Orman Bakanlığına afet ihbar formları düzenlenerek iletilecektir. Çiftçilerimize öncelikle ön tespit çalışmalarının yapılması için ilçe tarım müdürlüklerine dilekçe vermeleri gerektiğini bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu konuda bilgi   Muhtarlıklarımıza gönderilmiştir. Ancak bu şekilde tüm hasarlar için Tarım ve Orman Bakanlığına afet ihbar formları  düzenlenerek iletilecektir.” Açıklamada bulundu.

TARIM BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ, DURUMU İLETTİ

Prof. Dr. Günay Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli ile görüştüğünü belirtirken “Yaşanan don olayı ile ilgili 27 Mayıs günü Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Bekir Pakdemirli ile görüşme yaptım, durumu ilettim. TARSİM kapsamında bulunan hasar tespit bilgileri Tarım Bakanlığımıza sunulacak. Kapsam dışında kalan hasar için Valiliğimiz Cumhurbaşkanlığı idari işler başkanlığından acil destek ödeneği için talep bulunabilecektir. Süreç devam ediyor.” Şeklinde konuştu.

ÜRETİCİLERİMİZ SUNULAN ÖNLEMLERİ KULLANMALI

Günay “Üreticilerimiz ve çiftçilerimiz risklere karşı önlem almalı, TARSİM sistemini kullanmalı. Sonuçta doğal afetlere açık bir sektör. Hükümetimizin sunduğu diğer destekleri de kullanmaları lazım. Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi program 13.Etap tarıma dayalı yatırımların desteklenmesi kapsamında çiftlik faaliyetlerinin geliştirilmesine yönelik alt yapı sistemlerinde meyve bahçelerinde don ve dolu zararını engellemeye yönelik sistemlerin içinde çiftçilerimizin istedikleri file sistemine Tarım ve Orman Bakanlığınca uzun çabalar sonucu %50 hibe desteği sağlanmıştı. Ancak başvuran çiftçimiz olmamıştır. İşte tüm bu önlemler bu günler için geliştirildi.” Şeklinde açıklamada bulundu.Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.