23 Ekim 2020 Cuma
eskişehir öğrenci apartlar yurtlar barınma yurt apart

Aydın Arat Kabri Başında Anıldı

Demokrat Parti il başkanlığı tarafından düzenlenen Eskişehir'in İlk büyükehir belediye başkanı Aydın Arat'ı anma merasimi ailesinin katimiyla mezarı başında yapıldı.

Merasime büyükşehir belediye başkan vekili Hasan Ünal, Ak Parti milletvekili Harun Karacan, Odunpazarı belediye başkanı Kazım Kurt, Seyitgazi belediye başkanı Uğur Tepe eski belediye başkanları Orhan Soydaş ve Ayhan Boyerle çok sayıda partili katıldı.

Eskişehir'in ilk büyükşehir belediye başkanı olan Aydın Arat vefatı nedeniyle 3,5 yıl görev yaptı. Bu kısa süre içerisine bugün hala kullanılan bir çok projeye imza attı.

Aydın Arat Dönemi İcraatları
Doğalgaz Projesi gerçekleştirilerek hava kirliliği sorununa kesin çözüm bulundu.

Kalabak Suyu Damacana ve Dolum Tesisleri kuruldu.

Yaş sebze, meyve Toptancı Hali ve Soğuk Hava Depoları yapılarak bugün Haller Gençlik Merkezinin bulunduğu bölgedeki büyük sorun ortadan kaldırıldı.

Büyükşehir Belediyesi Aşevi açıldı.

Sultandere'de ekmek fabrikası kurularak halk ekmeği üretimi başlatıldı.

Hafif Raylı Sistem Projesi hazırlatılıp Devlet Planlama Teşkilatı tarafından onaylanması sağlandı.

Cumhuriye ve İki Eylül katlı otopark-larıyla Kurtuluş Zemin altı Otoparkı yapıldı. OPorsuk temizlenip Köprübaşı bölgesinde çevre düzenlemesi gerçekleştirildi.
*
Hamit Dedelek Bulvarı, Ulus Caddesi açıldı. Atatürk Bulvarı uzatılıp Güney-Batı Çevre Yolu'nun yapımına başlandı. Muttalip üstgeçidi yapılıp çok sayıda kavşak düzenlemesi gerçekleştirildi.

Selami Vardar döneminde yapımına başlanan Pis Su Antma Tesisleri tamamlandı. Altyapı çalışmaları da devam ettirilerek 33 mahalle daha altyapıya kavuşturuldu.

Kurtuluş Kapalı Pazar Yeri ve Yunus Emre Halk Çarşısı yapılarak hizmete sunuldu.

Eskişehirspor uzun bir aradan sonra yeniden birinci lige yükseldi.

Ercan Genel Sekreter olarak görev yaptığı Aydın Arat dönemini değerlendirdi.

"3,5 yıla çok büyük hizmetler sığdırıldı"

Eskişehir'in Büyükşehir statüsüne kavuşmasından sonraki ilk yerel seçimler 1994 yılında yapıldı. Seçimlerde kent merkezinde oluşturulan üç belediyenin başkanlığını da DYP adayları kazandı. Aydın Arat Büyükşehir Belediye Başkanı olurken Ayhan Boyer ve Orhan Soydaş da Odunpazarı ve Tepebaşı Belediyelerine başkan oldular.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aydın Arat görev süresini tamamlayamadı. 4 Eylül 1997 tarihinde vefat ederek aramızdan ayrıldı. Rahmetli Aydın Arat'ın Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu dönemin en önemli tanıklarının başında kuşkusuz Adnan Ercan yer alıyor. Adnan Ercan o dönemde Genel Sekreter olarak görev yaptı. Büyükşehir Bele-diyesi'nde "ikinci Adam" konumunda bulunan Adnan Ercan o dönemde yapılanları da yapılmak istenenleri de çok iyi biliyor.

Adnan Ercan sorularımızı yanıtlayarak bildiklerini daha doğrusu da anımsayabildiklerini BAKIŞ'a aktardı.

"Rahmetli Aydın Aratın Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bizden önce başlatılan yatırımların devamına büyük önem verilirken şehrin problemlerine çözüm olabilecek, şehrin gelişimini sağlayabilecek yeni ve büyük projeler de gerçekleştirildi.

Rahmetli Selami Vardar döneminde yapımına başlanan Pis Su Arıtma Tesisleri, Şehirlerarası Otobüs Terminali'nin kırsal terminal bölümü tamamlanarak hizmete sunuldu. Aynı şekilde bizden önce başlatılmış olan altyapı çalışmaları kesintisiz olarak devam ettirilerek 33 mahalle altyapıya kavuşturuldu, Sultandere Toplu Konut Projesi'nin devamı sağlandı.
O yıllarda Eskişehir'de yaşayanlar hava kirliliğinin yarattığı sıkıntıyı hatırlayacaktır. Hava kirliliğinde Türkiye'nin ilk üç ili arasında yer alan Eskişehir kış aylarında nefes alınmaz bir hale geliyordu. Rahmetli Aydın Arat o dönemki hükümet üzerinde siyasi ve kişisel ağırlığını da kullanarak doğalgaz projesini yaşama geçirerek Eskişehir'in hava kirliliği problemine kesin ve kalıcı çözüm buldu. Bugün Haller Gençlik Merkezi olan binanın eski halini hatırlayanlar vardır. Binanın sebze hali olarak kullanılmasının yarattığı büyük problemler vardı. Bizim dönemimizde büyük ve modern bir Toptancı Hali ve Soğuk Hava Depoları yapılarak problemler ortadan kalkar. Eğer biz Toptancı Hali ve Soğuk Hava Depolarını yapmamış olsaydık herhalde bugünkü eğlence merkezi olmazdı. Rahmetli Aydın Arat döneminde kent içi trafiği rahatlatmaya yönelik projelere de büyük önem verildi. Bugün Atatürk Bulvarı ismini alan bulvarın bizden önce yapılmış olan bölümlerinin eksiklerini giderip çevre düzenlemesini yaptıktan sonra uzatılmasını sağladık. Hamit Dedelek Bulvarı, Ulus Caddesi açıldı, Muttalip Üstgeçidi yapıldı. Sakarya göbeği düzenlendi. Tepebaşı, Otobüs Terminali kavşakları başta olmak üzere çok sayıda kavşak düzenlemesi gerçekleştirildi, sinyalizasyon sistemi kuruldu. Bunların yanı sıra Eskişehir'e yeni çevre yolları kazandırmak için projeler hazırlandırdı. Bunlardan ilki olan Güney Batı Çevre Yolu'nun yapımına da başlandı. Ne yazık ki bu projeleri gerçekleştirmeye Aydın Arat başkanımızın ömrü yetmedi. Bizden sonra ise bu projeler rafa kaldırıldı. Cumhuriye ve iki Eylül katlı otoparkıyla Kurtuluş Otoparkı yapılarak hizmete sunuldu. Kurtuluş Kapalı Pazar Yeri ve Yunus Emre Halk Çarşısı yapıldı. Porsuk kenarına kurulmuş olan çarşı kaldırıldıktan sonra Porsuk temizlenerek Köprübaşfnda çevre düzenlemesi gerçekleştirildi. Kalabak Suyu Dolum Tesisleri bizim dönemimizde yapılıp tankerden damacanaya dönüşüm sağlandı. Rahmetli Aydın Arat sosyal belediyeciliğe de büyük önem veriyordu. Bugün de çok sayıda ihtiyaç sahibine sıcak yemek sağlayan aşevi bizim dönemimizde yapıldı. Sultandere'ye ekmek fabrikası kurularak halk ekmeği üretimi başlatıldı.

Bugün toplu taşımacılıkta kullanılan tramvay hattının mimarı da rahmetli Aydın Arat'tır. Proje bizim dönemimizde hazırlandı ve DPT'ye onaylattırıldı. Ne yazık ki başkanımızın ömrü vefa etmedi. Daha sonraki dönemde bizim hazırlattığımız projeyle ihaleye çıkıldı. Ama ihaleden sonra güzergahlar değiştirildi. Değişiklikler sonrasında da önemli yanlışlar yapıldı.

Rahmetli Aydın Arat'ın 3,5 yıllık kısa dönemi önemli hizmetlerle doludur.bunlardan hatırlayabildiklerimi aktarırken, başkanımızı da rahmetle anıyorum."
Adnan Ercan belediyedeki görevinden ayrıldıktan sonra Eskişehir'den ayrılmadı. Eskişehir'de yaşıyor ve gelişmeleri yakından izliyor. Peki izlenimleri nelerdir? Bir başka deyişle de rahmetli Aydın Arat'tan sonra bugüne kadar geçen süreyle ilgili düşünceleri nelerdir?

"Rahmetli Aydın Arat döneminde önemli hizmetler yapıldı. Elbette ki bizden önceki dönemlerde de yapılan hizmetler var. Örneğin Türkiye genelinde su sıkıntısı çekilirken Eskişehir'de su sıkıntısı çekilmiyorsa Eskişehirliler bunu rahmetli Belediye Başkanları Sezai Aksoy ve Selami Vardar'a borçludur. Bugünkü belediye başkanlarının bu konuda en küçük bir payı yoktur. Rahmetli Aydın Arat ve bizler sorumluluk üstlendikten sonra geçmişi inkar etmedik. Öncelikle bizden önce başlamış olan yatırımları tamamlamaya çalıştık.

Aydın Arat'tan sonraki dönemlerde ise bu yapılmamıştır. Örneğin rahmetli Selami Vardar döneminde başlatılan ve bizim dönemimizde devam ettirilen Sultandere Toplu Konut Projesi durdu-

rulmuştur. Proje kapsamında bulunan her şeyi hazır olan 1700 meskenin yapılmasını engellemek şehir için büyük kayıptır. Aynı şekilde bizim dönemimizde hazırlanan çevre yolları projeleri rafa kaldırılmış, yapımına başladığımız Güney-Batı Çevre Yolu bile tamamlanamamıştır. Rahmetli Aydın Arat döneminde hazırlanan Raylı Sistem Projesi'nde TÜLOMSAŞ'la bağlantı sağlayan bir hat vardı ve bakım üniteleri TÜLOMSAŞ bünyesinde kurulacaktı. Amacımız hem paramızın Türkiye'de kalmasını sağlamak hem de TÜLOMSAŞ'ın önünü açmaktı, ihaleden sonra proje değiştirilerek TÜLOMSAŞ devreden çıkartıldı. Bu büyük bir yanlıştır. Ayrıca güzergahlar da değiştirilerek kent İ,_ içi trafiğinde ciddi sıkıntıların ¦2 doğmasına neden olundu. -^^ Bizim dönemimizde Fabrikalar Bölgesi'ne yönelik bir planlama yapılmıştı. Bugünkü belediye başkanı o dönemde planlamaya şiddetle karşı çıkmış hatta yeşil alan katliamı gibi suçlamalarda bulunmuştu. Şimdi kendi belediye başkanlığı döneminde aynı bölgede yapılanları kamuoyunun takdirine! bırakı-yorum.
Eskişehir'in en büyük so-;: runu trafiktir. Ne yazık ki bu; konuda yeterli çaba harcanmıyor. Yeni projeler hazırlanmadığı gibi daha önce hazırlanmış olanlar da uygulamaya konulmuyor."Gönderen: haber

YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Politika Haberleri

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Apart

Espark Karşısı Günlük Kiralık Apart

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.