24 Eylül 2021 Cuma
ADAK, ADARMISINIZ

ADAK, ADARMISINIZ

Nevzat Laleli
Nevzat Laleli

ADAK, ADARMISINIZ

            İslam, sosyal bünyenin zengin ve fakir diye iki kırılgan kesit olmasının istememiş, varlıklı ve zengin insanlardan fakir ve yoksul insanlara maddi ve manevi yardımlar gitsin diye öyle esaslar getirmiş ki çoğu zaman “bu da mı var?” diye sorası geliyor insan…

            İslam, zengin bir Müslüman malının 1/40’ini Allah’ın emri olarak fakirlere vermesini şart koşmuş ve adına zekât demiştir.  Zekât, bir Müslüman’ın karşısına farz ibadet olarak çıkmaktadır. Sadakalar (vitir sadakası da dâhil) değişik sebeplerle zenginlerden fakirlere doğru giden sürekli madde akışıdır. Bu ibadetlerin hükmü vacipten, nafileye kadar değişmektedir. İslam da ayrıca yapılan bazı suçların affedilmeleri için adına diyet veya kefaret denilen ödemeler de koymuştur.       

            Bütün maddi ibadetlerin yanı sıra “İslam da adaklar” diye bir ibadet daha bulunmakta, “olması istenen hayırlı bir iş için, Müslüman adakta bulunmakta ve o iş olursa Allah’a verilen söz tutularak adak yerine getirilmektedir.”       

Ancak, zamanımızda adakta bulunmak oldukça azalmıştır. Adak, sadece kurban şeklinde olur diye bir şart yoktur. “Eğer şu işim olursa, Allah rızası için bir hayır kurumuna şu kadar bağış da bulunacağım” demek de yine bir adaktır.

            HAY-DER ÇOK HAYIRLI BİR KURULUŞTUR

            Beş yaşına giren ve çok hayırlı bir kuruluş olan HAY-DER Hayırda Yarışanlar Derneğinin adayacağınız adaklar için çok müsait bir kuruluştur. Yazımın burasında HAY-DER’in hayırlarında size biraz bahsetmek istiyorum. Hayırda Yarışanlar Derneği, Bakara suresi 148. Ayet, Maide suresi 48. Ayette karşımıza çıkmakta ve Cenab-ı Hak bizlere; “Kötülükte değil, iyilikte ve hayırda yarışın” buyurmaktadır.  

            Derneğimizin kısa adı HAY-DER’dir. HAY (c.c) bildiğiniz gibi Allah’ın hem bir adı ve hem de bir sıfatıdır. HAY derken, “Canlı, diri olana ancak Allah’tır” demekteyiz. HAY-DER’in adını zikreden herkes, bu ismi celili bir kere zikretmektedir.

            Dernek daha önce aynı yerde bulunan bir Anonim şirketin kapatılmasından sonra ortaya çıkmıştır. Yani dernek kurulduğu anda şirketin hazır ve dayalı döşeli dairesini kullanmaya başlamıştır. Bu özellik hiç bir derneğe nasip olmamaktadır.

            Derneğin Genel Başkanlığını yapan kardeşiniz olarak ben emekli bir insanım. Bir kaç küçük gelirim daha var. Aynı zamanda yıllardır MGV Milli Gençlik Vakfında, Kur’an Kursları Federasyonun da ve daha önce kuruluşlarda hep profesyonel olarak çalıştığımdan, HAY-DER’de de aynı çalışmayı profesyonel bir biçimde sürdürmekteyim. Günün 24 saatini kendi derneğine harcayan bir Genel Başkan bilmem ki başka dernekler de var mıdır? Rabbimiz bu derneğe, bu imkânları daha kuruluş da bahşetmiştir.

            Derneğimizin çalışma sahaları; “Mutlu insan, Sağlam aile, Güçlü toplum” dur. Yani derneğimiz, renk, dil, ırk ayırımı yapmadan insanımızın hepsine hizmet etmekte ve onlara yardımcı olmaktadır. İnsanın mutluluğu elbette onun maddi ve manevi yönden tatmin edilmesiyle mümkündür. Sağlam aile ise dada kuruluşundan başlayarak bir ömür devam eden ailedir. Güçlü toplum ise Peygamberimizin Medine de kurduğu ve Kur’anı kerim Saf suresi 4. Ayette belirtilen “Bünyan-ı mersus – Bir duvarın tuğlaları gibi” ölçüsünde bir toplum oluşturabilmektir.

            1999 yılı 17.Haziranında karşılaştığımız büyük Marmara depreminden sonra kurduğumuz “YUVAMIZ evlendirme bürosu” HAY-DER bünyesine alınmış, Sağlam aile bölümünde çalışmalarını 17 yıldır sürdürmektedir.

22.Ağustos.2016 günü 81. Çiftimizin nişan merasimini yaptık. Böylece HAY-DER kurulduğu zaman onun hayırlı bir iştigal sahası da hazır bulunmaktaydı.

            Fakirlikten dolayı yuvasını kuramayan erkek ve kız evlatlarımız ayni ve nakdi desteklerimiz, işsizlik ve fakirlikten dolayı yuvası yıkılmak üzere olan ailelere de yine maddi destekler sağlanmaktadır.

            2008 yılından beri Konya başta olmak üzere 12 yerel gazete de yazı yazan 20 kadar internet sitesine yazı koyan “sarı basın kartı sahibi” bir yazar kardeşinizim. Şimdi bu yazılarımı HAY-DER adına yazıyorum ve bu yazılardan konu bütünlüğü sağlayan yazıları bir araya getirerek HAY-DER adına kitaplar çıkarmaktayız. Kendi sahasında ilk ve tek kitap olan “Flört yangını, Dünya ve ahret saadet…” kitaplarında olduğu gibi..

            Yazıları hazır olan ancak basılabilmeleri için para bekleyen kitaplarımız ise; “Müslüman da seviye, Gıda terörü GDO’lu gıdalar, Duyamadığımız çığlıklar, MEDYA en güçlü silah, Güçlü toplum kurtuluştur… gibi kitaplarımız da bulunmaktadır.

            ADAKLARINIZ HAY-DER’E…

            Bir hayırlı işinizin olmasını istediğiniz zaman “adağınızı HAY-DER’e yapın” Derneğimiz kurduğu günden beri o kadar büyük Lütfi ilahiye ye erişmiştir ki, ümit ederiz ki adağınız da bu hayırlı dernek sebebiyle olması mümkündür.

            Bunun için; Hayırda Yarışanlar Derneği Vakıflar Bankası, Ankara/Maltepe şubesi Türk lirası için IBAN TR68 00015 00158 0072 999 66421, Euro için IBAN TR06 00015 00158 0480 160 76049 nolu hesaplara havale çıkarmanız yeterli olacaktır.

 

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar