21 Ekim 2021 Perşembe
17. EVLENDİRMEK SEVAPTIR

17. EVLENDİRMEK SEVAPTIR

Nevzat Laleli
Nevzat Laleli


         Nevzat Laleli    nlaleli@mynet.com

 Yuvamız yazı serisi: 17                                                                                    

Sevap, insana manevi mükâfat kazandıracak bir işi yapmak, yapılmasına vesile olmak veya yapılması yasak bir işin başındayken onu terk etmektir. Sevap kazanmak isteyen kimseler, hiç şüphesiz ahiret gününe ve o günde sorulacak hesaba inananlardır. Maddi hiç bir şeyin bir işe yaramayacağını, ancak manevi mükâfatla ebedi saadeti kazanacağını bilenler, hayatlarının her döneminde başkalarına iyilik yapanlar ebedi saadeti kazanmış olurlar. Peygamberimiz bu konuda, “İnsanın hayırlısı, insanlara faydalı olanıdır” buyurmuştur.

Evlendirme işleri de Allah’ın bir emridir ve başkalarına yapılacak iyiliklerin başında gelir. Bu aynı zamanda yapana büyük mükâfat kazandırır. Bu işin bir başka yönü ise evlenerek mes’ut ve mutlu olanlar kendilerinin evlenmelerine vesile olanlara “Allah senden razı olsun” demeleri bu işe vesile olanların amel defterlerine sevap yazılmasını sağlar.

Evlilik ve nikâh, millet olarak üzerinde önemle durduğumuz değerler arasındaydı. Evlenme çağına gelmiş gençlerimizle, eşi ölmüş veya eşinden ayrılmış insanlarımızı bir an önce evlendirmek için onlara hayırlı eşler aranır. Böylece kurulan yuvalar bir ömür devam ederdi. Ve tabii sağlam esaslar üzerine kurulan ailelerden oluşan toplum da sağlam olur “...toplu vurdukça yürekler, onu top sindiremez.”di.

Peygamberimiz yine bir hadis-i şeriflerinde acele yapılması gereken işleri sayarken; “Vakti gelen namazı kılmak, evlenme çağına gelen kız ve oğlanları evlendirmek, cenazeyi kaldırmak, misafire ikramda bulunmak…” gibi önemli şeyleri saymıştı.

FAKİR GENÇLERİN EVLENMESİ

Ne yazık ki şimdilerde bu tür güzel hasletler artık aranmamakta, akrabalık bağlarından biraz uzaklaşınca dışarıda kalan bekârlarla pek kimse meşgul olmamaktadır. Evlenmek ve yuvasını kurmak isteyen bir oğlumuz (öğretmen, polis, asker gibi anne ve babasından uzaktaysa) kime gider de kızına talip olabilir, gelin adayı kızımız kime beni al veya bir ana-baba kime gider de benim kızımı al diyebilir?

      Hz. Ömer’in, bekâr olanların genç, yaşlı muhakkak evlenmesini isteyerek; “Bekâr bir genç gördüğümde doğabilecek şer’den dolayı tüylerim ürperir. Ömrümden üç gün kaldığını bilseydim, o üç gün için yine de evlenmek isterdim” demektedir.

İki ayrı cinsten insanın evlenebilmesi için onlara yapılacak küçük yardımla bir yuvanın kurulmasına vesile olunursa, yuva kurulduktan ve hele de eşler birbirleriyle anlaştıktan sonra artık o yuvanın bütün maddi ve manevi zorlukları eşlerin dayanışmaları ile aşılmaktadır. Atalarımız buna; “iki gönül bir olunca samanlık seyran olur” demişlerdir. Nur suresi 32. ayette de bu husus, “...onlar fakirlerse, Allah onları fazlıyla zengin kılar” buyurmaktadır.

Evlendirme işlerini (bizim yaptığımız gibi) sadece eş bulma ve bunları birbirleri ile tanıştırma diye anlayanlar varsa, bu anlayış yanlıştır. Bu günkü şartlarda evlenecek kızın çeyize ihtiyacı olduğu gibi evlenecek oğlanın da eşine mihir vereceği, evine eşya alacağı ve bir takım evlenme masrafları yapacağı düşünülürse, evleneceklere maddi destek sağlamak da evlendirmenin bir parçası olmaktadır.

        PROPAGANDA NASIL

Gazeteler, televizyonlar, dergiler ve hemen hemen bütün medya müstehcen (açık-saçık) fotoğraflar, filimler, diziler neşrederek halkı, gençliği ve tahrik etmektedirler. Hem durmadan cinsel tahrik sürecek, hem de evlenmenin önü işsizlikle, pahalılıkla, evlendirme görevinin yapılmamasıyla kapatılacaktır. Sonucu kestirmede kâhin olmaya gerek yoktur. Tahrik olan gençlik tatmin olmak isteyecek ama evli de olmadığı için senin kızın, benim gelinim, ötekinin ablası, berikinin yengesi toplumda bulunan kadınlara karşı saldırganlaşacaktır. Haberlere bakmıyor musunuz? Gün geçmez ki bir hanım kardeşimiz, bir kızımız, bir yavrumuz saldırıya uğramış olmasın. Tecavüzler, kız kaçırmalar, beyaz kadın ticareti her gün gittikçe artmaktadır.

Evlenemeyen insanların eğer manevi yönleri de bulunmuyor ve bir gün yaptıklarının hesabını vereceklerine inanmıyorlarsa bunlar toplumun başına bela kesilmektedirler. Her fikir bir hareketi, her hareketin ise iyi veya kötü bir sonuç doğuracağından yalan-yanlış fikirlerin toplumda yayılmasından gençlerimiz ve bilhassa kızlarımız büyük sıkıntılara düşmektedirler. 

         Milli değerlerimiz nikâha büyük önem verirken, bu zihniyetin sahipleri zinaya ağırlık vermişler, hemen hemen yazdıkları bütün eserlerinde zinaya gidecek yolları açmaya çalışmış, belden aşağı pespaye eserler kaleme almışlar, filimler çevirmişlerdir. Bunlar için “Nikâh, eh olsa da olur” şeklinde basite indirgenmiştir. Bunların ağzında, “Bekârlık, sultanlıktır. Flört, Garsoniyer, kaçamak, felekten gün çalmak, çapkınlık, metres, Yedi kocalı Hürmüz, iş görüşmeleri, iş seyahatleri! vb” sözler hiç eksilmezler.

Evlileri de bir başka propaganda beklemekte, “Bakamayacağın çocuğu yapma” diyerek “doğum kontrolü” için resmi özel birçok kuruluş kolları sıvamış nüfus artışını önlemeye çalışmaktadırlar. Hâlbuki yapılacak şey, ülkenin üretimi artırmak, istihdamı (iş sahalarını) geliştirmek, devletin iç ve dış faiz ödemelerini “yeter artık” diyerek sonlandırmak, sömürüyü önlemek, borçların faizleri olarak ödenen paraları millete aktarmak, milletin çalışarak zengin olmasını sağlamaktır. İdarecilerimiz, yanlış kararlarla milletin sömürülmesini önleyeceklerine, doğum kontrolü yaptırarak nüfusun azaltılması yoluna gitmektedirler.

BEKÂRLARINIZI EVLENDİRİN

Evlendirme çalışmalarımıza yeni başladığımız dönemde büromun telefonum çaldı. Kendisini tanımadığımız bir hanım; “ Nevzat bey. Sizi tebrik ediyorum. Bu devirde kimsenin cesaret edemeyeceği bir işi yapıyorsunuz. Ve hem biliyor musunuz ki Kur’an-ı Kerim’de ayet evlenin diye değil evlendirin olarak gelmektedir” demiştir.

Şimdi aradan sekiz yıl gibi bir zaman geçti. Büromuza başvuran adaylarımızdan 6.Ekim.2007 tarihine kadar 69 çift (138 kişi) yi evlendirerek yuvalarını kurmaya vesile olduk. Adaylarımızın yüzde altmışı yüksek öğrenim görmüş insanlar. Eşinden ayrılmış veya eşi ölmüş kardeşlerimizin müracaatları da fazladır. Müracaatlarda eşlerin fikri ve siyasi yapılarının uygunluğuna dikkat etmekte böylece mutluluğun yakalanacağına inanmaktayız. Onun için müracaatlar önce, muhafazakârlar, liberaller ve sosyal demokratlar olarak üçe ayrılmakta daha sonra eşlerin birbirleri hakkında verecekleri karar doğrultusunda onların tanışıp evlenmelerine vesile olunmaktadır.

       Çalışmalarımızda resimli bilgi formları kullanılmakta, Bu formlar www.yuvamiz.net internet sitemizden indirilebilmekte, Almanya başta olmak üzere yurt dışından ve yurdumuzun her yerinden müracaatlar yapılabilmektedir.

       Gelecek yazı: HAYÂ, İFFET, ARYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar