21 Ekim 2021 Perşembe
55.TELEVİZYONDA EVLENME

55.TELEVİZYONDA EVLENME

Nevzat Laleli
Nevzat Laleli


Nevzat Laleli       nlaleli@mynet.com

Yuvamız yazı serisi           

2000 yılı başları, Yuvamız Evlendirme bürosunu yeni kurduğum günlerde bazı arkadaşlarım, ailem, bazı basın-yayın organları ve özellikle televizyonlar benden ve benim bu çalışmamdan hiç bahsetmemek veya bahsedenlerse aleyhime (zararımı) sözler söylemek üzere sanki anlaşmışlardı. Bunlardan biri de Show-TV idi.

Şimdi aradan on yıla yakın bir zaman geçti ve televizyonlar, dün tuu-kaka dedikleri evlendirme işlerini, reyting arzusuyla seyircilerin önünde yapmaktan çekinmemektedirler.

SHOW TV KOMPLOSU

1999 yılı büyük Marmara depremden hemen sonra verdiğim bir yazılı beyanatta; “Deprem bölgesinde evlenmesi mümkün olanlar, dermem dışı bölgelerden bulunacak adaylarla evlendirilmelidir” demiştim. Bizi Show TV’den aradılar ve “Depremzedeleri evlendirme teklifinizi duyduk, kayıt yaptırmak istiyoruz” dediler.

Kendisine damat adaylarının doldurduğu “Aday Bilgi Formu”nu doldurttum. Dört vesikalık fotoğrafını ile kayıt ücretini” için faturasını kestim.

           Kayıt tamamlandıktan sonra Serkan isimli şahıs, dışarıya çıktı ve yanına aldığı birkaç kişiyle döndü. Yeni gelenler; “Biz polisiz. Hakkınızda şikâyeti var” dediler. Aynı akşam nöbetçi savcıya çıkardılar. Savcı ise bizi serbest bıraktı.

Show TV’nin akşam haberlerinde Reha Muhtar, kendine özgü üslubuyla benimle ilgili haberinde; “ Milli Gençlik Vakfı eski Genel Başkanı Nevzat Laleli, kurmuş olduğu Yuvamız Evlendirme Bürosunda yakalandı…” diyordu. Haberin sonunda benim nöbetçi savcılıkça serbest bırakıldığımı da ekledi. Fakat işin güzel tarafı böyle bir çalışma bütün Dünya ya ilan edilmiş oldu. Hani derler ya “reklâmın iyisi kötüsü olmaz” diye. Bizim “şer zannettiğimiz” bu olay da karşımıza “hayır olarak” çıktı.

VE TV’LER BAŞLIYOR

Türkiye’de ki televizyonlar yüksek reyting (seyredilme oranı) yaparak iyi paralar kazanmak isterler. Bu arada “milletin ahlak ve maneviyatıymış, çocukların ve gençlerin ahlakları bozuluyormuş, bunlar hiç ama hiç önemli değildir, onlar için”

Şimdi artık TV’ler de evlendirme programları yapıyorlar. Hem de ne program (!) Çalgılı-çığırtkılı, danslı, göbekli programlar. Bu arada evlenmek isteyenler, ekrana çıkarılmakta, stüdyodaki çoğu yaşlı ve dul kadınların sorularına muhatap olmakta, tabiri caizse evlenecek adam veya kadın didik didik didiklenmektedir.

Sıra damat ve gelin adayının tanıştırılmasına gelmekte ve oraya gelen adaylar kendilerini karşısındakine beğendirebilmek için ne perendeler ve taklalar atmaktadır. Bu arada stüdyodaki hanımlar da gözlerine kestirdikleri beylere “evlenme teklifi” yapabilmektedirler.

Buyurun, size nerede başlayıp nerede biteceği belli olamayan “evlenme maceraları.”

YUVAMIZ NASIL ÇALIŞIYOR

Biz adaylardan, www.yuvamiz.net sitemizden indirerek doldurdukları “resimli bilgi formlarını” alıyor ve uygun adaylara birbirlerinin formlarını göndererek fikirlerini soruyoruz. Ancak, her iki tarafın da birbirlerine “uygundur” demesiyle birlikte adres ve telefonlarını vererek görüşmelerini sağlıyoruz.

Akıl ve mantık evliliği dediğimiz bu metot ta her iki tarafta kesinlikle ilan edilmiyor, çalışmalarımız sadece iki muhatapla devam ediliyor. Adayların biri birini uygun bulmaması halinde ise bu çalışmalar en az altı ay devam ediyor.

Televizyon evlendirmelerindeki aleniyet (açıklık, ilan etme) yerine biz de gizlilik, sır saklama, güvenilirlik esası bulunmaktadır. Şu ana kadar evlendirdiğimiz 154 kardeşimiz, mutlu yuvalarında yaşamakta olup bu evliliklerde şimdiye kadar boşanma görülmemiştir.

ÖNEMLİ FARKLARIMIZ

Televizyondaki evlendirme çalışmalarıyla bizim çalışmalarımız arasında önemli farklar bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

Birincisi, TV’ler için sıra beklemek, TV’nin bulunduğu şehre (İstanbul) gitmek ve programa katılmak gerekirken bizim çalışmamızda hiçbir adayımız kendi işinizden ayrılmıyor ve bir zaman da ayırmıyor. Evlenme konusundaki bütün işlerinizi biz takip ediyoruz.

İkincisi, TV’ler kendi programına katılanların evlenmesine çalışırken biz ülkemizin her yerinde ve hatta yurt dışında çalışmalar yapıyor, her adayımızın bulunduğu il veya bölgede kendine eş buluyoruz. (Ankara’dayız ama Almanya’dan Bursa’ya gelin getirdik) 

Üçüncüsü, biz adaylarımızı ne televizyon ekranına ve ne de internete koyarak toplum önünde rezil etmemekteyiz. Adaylarımız ister Ankara’da olsun isterse Amerika’da… Sadece ilgili iki adayla temas kurulmakta ve onlara karşılıklı olarak bilgiler sunulmaktadır

Dördüncüsü, TV’lerde binlerce insan programa alınmak için sıra beklemeye mecbur kalmakta ve programa tek tek alınmaktadırlar. Yerine göre ekranlarda bir çiftin anlaşabilmesi saatler almaktadır. Biz ise, her adayımızın özellikleri farklı olduğundan aynı anda 40 – 50 adaya birden hizmet verebilmekteyiz.

Beşincisi, TV’lerde adaylar, birbirini araştıracak zaman ve imkânı bulamamakta, biri birlerinin sözlerine inanmak zorunda kalmaktadırlar. Hâlbuki bizim çalışma sistemimizde “resimli bilgi formları” büromuza verildiği için doğru bilgiler taşımaktadır. Ayrıca biz adaylarımız hakkında araştırma da yapabilmekteyiz.

Altıncısı, TV’lerde adaylar bir birleriyle karşılaştırılmakta, evlenme kararları (flörtte olduğu gibi) “hislerin tesiriyle” verilmektedir. Bizde ise eşler ilk anda birbirleriyle karşılaştırılmadığından “kararının akılla verildiği mantık evliliği” yapılmaktadır.

Yedincisi, TV’lerde adayların dünya görüşleri üzerinde durulmadığından evlilikler uzun ömürlü olmamakta, biz de ise adaylarımız “Muhafazakâr, liberal ve sosyal demokrat” kriterlere göre birbirleriyle tanıştırıldığından, boşanma yaşanmamaktadır.YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar