28 Ekim 2021 Perşembe
KIZ VELİLERİNE SESLENİYORUZ

KIZ VELİLERİNE SESLENİYORUZ

Nevzat Laleli
Nevzat Laleli

KIZ VELİLERİNE SESLENİYORUZ

Nevzat Laleli  HAY-DER Gen. Başk.

Yuvamız yazı serisi                                                                   

Yuvamız, ilk kurulduğunda çalışmalarımızı halkımıza ve özellikle hanımlarımıza taşıyan, onların Yuvamız’a müracaat etmesini sağlayan Emine Şenlikoğlu kardeşimiz olmuştur. Bu vesile ile şahsım ve yuvalarını kurduğumuz aileler adına kendisine teşekkür etmeyi bir ahde vefa olarak görüyorum. Çıkarmış olduğu aylık “Mektup Dergisi” ne yazılarımı koyarak çalışmaların hanımlara ulaşmasını sağlamıştı.

Dergi çok geniş bir hanım kesimi tarafından okunmakta olduğundan Doğu illerimiz başta olmak üzere ülkemizin her yerinden ve hatta Avrupa’dan Almanya’dan hanımlarımız müracaat ederek bizim “Gelin adayımız” oldular. Bunlardan hatırımda kalan birkaç tanesini örnek olarak vermek gerekirse, Almanya’dan başvuran bacımız Bursa’ya gelin gelmişti. Bingöl’den başvuran Ankara’ya, Ankara’dan başvuran kardeşimiz de Denizli’ye gelin olarak gitmişlerdi. Aldığım haberlere göre hemen hepsi de mutlu yuvalarında yaşamaktadırlar. Ancak bunlardan bir kısmı ise maalesef kendilerine uygun talip çıkmadığından evlenemediler.

Bu dengesizliği gidermek için yazılarımın bir tanesini Damat adaylarına hasretmiş ve “Damat adaylarımız nerede?” diyerek konuyu kamuoyunun bilgilerine arz etmiştim.

BİR KIZ VELİSİNİN TERCİHİ

Bize başvuran Gelin adaylarımız genellikle, 25 ve üzeri yaşlarda müracaat etmektedirler. Bu kızlarımız ya öğrenimlerini tamamlamak için veya daha küçüktür talibi çıkar denilerek, talibin kendilerini bulmasını beklemektedirler. Bir kısmı ise eşimi kendim bulacak ve tanıyacağım diyerek flört yangının içine düşmekte ve hayatını karartmaktadır.

30 yaşına kadar evlenemeyen kızlarımızı bir telaş alır ve bir an önce evlenerek anne olabilmek için bu sefer başka yollara müracaat ederler.

Bu yanlışlığa düşmeyen, 2003 yılında resmi bir dairede memur olarak çalışan makine mühendisi bir kız velisi babası, yanında 20 yaşındaki kızını da alarak büromuza başvurmuştur. Gerekçeleri de; “Nevzat bey… Kızımın yaşı küçüktür ve talipleri de gelmektedir. Ancak biz, bize gelen taliplerden birine değil, özeliklerini baştan bileceğimiz bir Damat adayına evet demek istiyoruz. Onun için de size başvurduk” diyerek açıklamışlardır.

Biz de Damat adaylarımızın dosyasını açarak onlar için uygun bir Damat adayının Mersin/Erdemli’den başvurarak beklemekte olduğunu söyledik.

Baba ve kız delikanlıyı uygun buldular. Bir de hanıma gösterelim dediler ve benden Damat adayımızın form suretini aldılar. Ertesi günü telefonla bizi arayarak hanımefendinin de uygun bulduğunu haber verdiler.

Kızın resimli formundan bir suret hazırlayarak Mersin’e gönderdik. Bu işler esnasında her iki tarafa da tarafların adres ve telefonları bildirmedik.

Bir hafta sonra telefonla Damat adayımız, Gelin adayını uygun bulduğunu haber verdi. O zaman gelin adayımızın telefonunu damat adayımıza vererek, görüşmesini söyledim. Görüşmüşler ve delikanlıyı Ankara’ya davet etmişler.

Bu çalışmalar yuvanın kurulması ile tamamlandı. Şimdi bu yuvanın, Ahmet Yasin adında bir oğlu ile bir kızları olduğunu öğrendim. Allah dünya ve ahret saadetleri versin.

ŞİMDİ DE DAMAT ADAYLARIMIZ

Bu kız velisi hanımlar diyeceklerdir ki; “Efendim. Bizler, evimizde bekledik. Uygun damat adayı bize başvurdu. Sonra da yuvamızı kurduk… Kızımız da aynı yolu uygulasın”

Bu söz bir dereceye kadar doğrudur. Ancak bu sözü söyleyenler kendileri evlenirlerken toplumumuzun, “Bekârlarınızı evlendirin…(Nur suresi ayet 32)” ilahi emrine karşı davranışları ile bu günkü toplumumuzun davranışları bir midir? Nerede bizim bekâr bir insanı evlendirmek için kendini ortay atan “Dünür başılık” anlayışımız.

Kaç sefer Diyanet işleri Başkanlığına, bir Ramazan ayında ve bir Cuma günü bütün ülkenin camilerinde ki hutbe veya kürsülerden, “Nikâhın mana ve ehemmiyetinin anlatılmasını ve yaşlı dul hanımların evlenmeye ikna edilmesi” gerektiğini yazdım. Yeni Başkan Mehmet Görmez de dosya verdim. İnşallah önümüzde ki Ramazan ayında bu konular işlenir, diye bekliyorum.

Kız velilerine veya evlenmek isteyen kızlarımıza bir teklif yapmak istiyorum.

18 – 25 yaş arası kızları olan veliler, yuvamizda@gmail.com adresinden veya 0.312.230 51 25 numaralı telefonumuzdan bize ulaşarak, büromuzda beklemekte olan damat adaylarımızın resimli bilgi formunu istesinler. Formları inceledikten sonra eğer Damat adaylarından birini uygun bulurlarsa o zaman bize başvursunlar ki Damat adayımızın fikrini de alarak mutlu bir yuvanın daha kurulmasını sağlayalım.

Yazımı Peygamberimizin iki hadis-i şerifiyle tamamlamak istiyorum.

Peygamberimiz, ashabına; “Sizin şerlileriniz, bekârlarınızdır” buyurmaktadır. Bir Müslüman’ın, Peygamberinin bu tasnifi içine girmek isteyeceğini tahmin etmiyor ve erkek olsun kadın olsun nikâhsız Müslümanların, en kısa zamanda nikâhlanacağını umuyorum.

“Evlinin iki rekât namazı, bekârın 70 rekât namazından efdaldir

 

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar