16 Aralık 2018 Pazar
Tekel İşçileri

Tekel İşçileri


Ülkemiz, gelişmekte olan ülkelerin arasında sayılır. Sanayisi, fabrikası çoğalan; tarımı azalan bir ülke olarak anılır. Hükümetler, sanayinin gelişmesi ve yatırımların artması için çağrılarda bulunur. Her dönem yerli ve yabancı yatırımcıya teşvikler yapılır.

Böyle bir ülkede işçi sınıfı, kendi sınıfını tanıma sürecini yaşamaktadır.

 Cumhuriyetin ilanı ve ekonomik atılımlar sürecinde işçiler, daha çok kamuda örgütlenmiş, sendikal kazanım kamu alanında olmuştur.

Özel sektörde çalışan işçiler, özlük ve sendikal hakların bir çoğundan hala mahrumdur. Yığınlarca işçi, asgari ücretle, günde on iki saat çalıştırılmakta; emeğinin karşılığını alamadığı gibi, iş güvencesi ve sigorta gibi hayati  öneme sahip olan haklarından yoksun yaşamaktadır.

Kamuda çalışan işçiler düne kadar devletin güvencesi altında çalışırken, özelleştirmeler sonucu birer birer devletin ana şefkatinden mahrum kalmaya başlamış, ellerinden iş güvencesi ve kazanımları hatta işleri alınmaya başlamıştır.

Seydişehir alüminyum fabrikasında çalışanlar 4-C kapsamına alınarak, tüm kazanımları ellerinden alınmıştı. Onlarda çok direnmişti ama sonunda 4-C mağduru olmuşlardı.

Kamuda çalışan bir çok işçi buna benzer sonlarla karşılaşıp, 4-C kervanına katılmışlardı.

Şimdi Ankara%u2019da TEKEL işçileri ölümüne direnmekte, özlük hakkının mücadelesini vermekteler. Az değil 52 gündür direnmekte, hükümete kararlılık mesajı verilmektedir.

İlk günler çok büyük etkiler yaratmayan  TEKEL eylemi gün geçtikçe toplumun tüm kesiminden büyük destekler almakta; eylem, çığ gibi büyümektedir.

Hükümet büyüyen ve toplumun her kesiminden destek gören bu eyleme sesiz kalamadı. Pazartesiye verilen randevu, bu gün itibari ile yeşeren umutları yeniden tüketti.

TEKEL işçileri yeni bir sürecin rotasını çizip haklarını almanın yolunu tutacak.

 Ne kadar başarılı olacaklar bunu hep birlikte göreceğiz.

Türkiye işçi sınıfı, TEKEL direnişinden çok büyük dersler çıkaracaktır.

Kazanımla bitecek bir sonuç, %u201Cbunlardan bir şey olmaz! Direnerek kazanılmaz!%u201D anlayışını tuzla buz edip, yüreklerde yeni umutlar yeşertecektir.

Gelinen şu aşamada bile TEKEL direnişi, toplumun her kesiminin sesi, umudu olmuş durumdadır. İşçisi, işsizi, köylüsü, kentlisi, esnafı, memuru, öğrencisi eylemle bütünleşmiş; yüreğini, direncini, umudunu koymuştur.

TEKEK işçileri;

ya kazanacak, ya ...YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar