18 Haziran 2018 Pazartesi
NE OLACAK! BU ÇOCUKLAR?

NE OLACAK! BU ÇOCUKLAR?

GÜNDOĞDU YILDIRIM
GÜNDOĞDU YILDIRIM

NE OLACAK! BU ÇOCUKLAR?

NE OLACAK! BU ÇOCUKLAR?

Çocuğumu en iyi okulda, en iyi öğretmende okutacağım. Masraftan kaçınmayacağım. Gerekirse arabamı satarım. Çocuğum için her şeyi yaparım, diyen veli sayısı her geçen gün artıyor.

“Bastırır parayı istediğim öğretmene çocuğumu yazdırırım” diyen bir veli mantığı her geçen gün çoğalıyor.

Parayı verince çocuğu için en iyi eğitimi alabileceği fikri yerleşmiş veliye. Yeter ki veliden altından kalkabileceği miktarda para istensin.

Parasız eğitimmiş.

Herkese eğitim hakkıymış.

Bunların hiçbirinin önemi yok.

Her çocuğun farklı özelliklere sahip olduğu bilimsel gerçekliktir. Kimi sözel, kimi mantıksal, kimi görsel, kimi bedensel, kimi müziksel, kimi sosyal, kimi kişisel, kimi doğacı zekâya sahiptir.

Her öğrenci sınıf birincisi olamaz.

Öğrenciyi böyle bir sınıflamaya sokmak, sınıf birincisi olsun gibi bir beklentiye girmek büyük bir yanlıştır.

Eğitimde başarıyı etkileyen birçok etken vardır. İyi bir okul, iyi bir öğretmen tek başına bir anlam ifade etmez.

Aile yapısı, yaşadığı sosyal çevre, kişisel özellikleri, algılama ve kavrama düzeyi, çalışma koşulları, arkadaş çevresi çocuğun başarısında önemli etkenlerdir.

Ekmeğin aslanın midesinde olduğu bir dönemde, ailelerin çocukları için kaygılanması çok doğaldır. Önemli olan ailenin çocuğunun psikolojisini bozmadan eğitimi için sağlıklı koşullar oluşturabilmesi, çocuğuna gerekli desteği vermesidir.

İyi bir üniversite bile bazen iş bulmak için yetmeye biliyor. Yüz binlerce öğretmen adayı atanabilmek için KPSS denen illetle adeta sinir savaşı veriyor. Birçoğu bu sinir savaşını kaybedip intihar ediyor.

Diğer meslek guruplarının da durumu çok farklı değil.

Sebebi ne olursa olsun, çocukların bir yarış atına çevrilmesi, çocuklardan çok büyük başarılar beklenilmesi yanlıştır. Eğitim psikolojisi açısından bakıldığında çocukta çok büyük yaralar açabilir.

Ne olacak! Bu çocuklar?

Çocuğun gelişimine uygun davranışlar beklemek, çocuğun yeteneklerini keşfetmek; yetenekleri doğrultusunda yetişmelerine katkıda bulunmak ve de bu temelde çocuğa yaklaşmak, çocuğa yapılabilecek en güzel destektir.

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar