23 Mayıs 2018 Çarşamba
EN BÜYÜK YATIRIM

EN BÜYÜK YATIRIM

GÜNDOĞDU YILDIRIM
GÜNDOĞDU YILDIRIM

EN BÜYÜK YATIRIM

EN BÜYÜK YATIRIM

En büyük yatırım insanın kendisine yaptığı yatırımdır.

Kimileri ömrü boyunca başkalarına yatırım yapar, kimleri mala mülke, kimileride öteki dünyaya…

Oysaki insanın kendisinin ihtiyacı vardır yatırıma.

Nedir bu yatırım?

İnsan kendisini her konuda yetiştirmelidir. Yeteneklerini geliştirmeli, bilgi ile donatmalı, toplumda ciddi anlamda parmakla gösterilen biri olmalıdır.

Neden insan kendisine yapmalıdır yatırımı?

Hani “öteki dünyaya mı götüreceksin onca malı” denir ya. Kazandığın maddi şeyleri bir yerlere götürme şansın yoktur. Söz, çok doğrudur. Ölünce iş biter. Giderken bir kefenle gidersin. Bir kıynık bile alamazsın yanına.

Başkalarına yapılan yatırım ise geçicidir. O kadar insan kişinin hayatına belli dönemlerde girer çıkar. Paylaşımlar kısa sürede unutulur gider. Kim kime dumdumadır.

Gelişim, değişim ve dönüşüm önemlidir.

İnsan kendini değiştirmek, dönüştürmek istiyorsa bir yerlerden başlamalıdır. “Değişmeliyim, dönüşmeliyim” demelidir. “Eksiklerim, yanlışlarım var” diyebilmelidir.  Kendinden kibiri söküp atmalıdır. Kişi doğruculuk, ben bilirimcilik, mükemmellik küçüklüğünden kurtulmalıdır.

Hata insana hastır. İnsan olan hata yapar.

Önemli olan kendi hatalarını, yanlışlarını görebilmendir.

Evet! Hatalıyım. Yanlış yaptım! Diyebilen insan doğru yoldadır. Çoğu şeyin farkına varmıştır. Değişime, dönüşüme açıktır. Değişiyor, dönüşüyor demektir.

Topluma yararlı insan değişen, dönüşen insandır. Eskilerde kalmış, hala eskilerin değerleriyle var olmaya çalışan her konuda engeldir. Sorunun ta kendisidir.

Bizim zamanımızda… başlayan cümlelerden hayır gelmez. 

Anne, baba, öğretmen, usta, idareci, siyasetçi, doktor kim olursanız olun. Birilerine bir şeyler anlatmak istiyorsanız; önce kendinizden başlamalısınız. Örnek olamayan bir öğretmen; örnek olamayan bir anne, baba; örnek olmayan bir siyasetçi, bir idareci değiştiremez.

Bilmeyen değiştiremez!

Yatırımı kendisine yapanlar aynı zamanda başkalarına da yatırım yapmış olurlar. Kendini değiştirebilen başkasını da değiştirme gücüne sahiptir.  

Dini konuda veya başka bir konuda bir şeyler anlatılmak istendiğinde kişilerden yola çıkılmaz mı?  Büyük insanlardan hep örnekler verilmez mi? O insanların yaptıkları, ettikleri yaşamımıza yol göstermez mi? Onların ismi her yerde anılmaz mı? Sonsuzluğa meydan okuyan onlar değil midir?

Kim ne derse desin en büyük yatırım insanın kendine yaptığı yatırımdır.  YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Ana Arı

Karniyol(carnica) Ana arı, üretimi, satışı üzerine site.

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar