22 Ocak 2019 Salı
ÖZELLİKLE SAĞLIKSIZ ORTAMLARDA ÜRETİLEN UNLARDAN UZAK DURALIM..

ÖZELLİKLE SAĞLIKSIZ ORTAMLARDA ÜRETİLEN UNLARDAN UZAK DURALIM..


 

SAĞLIKSIZ UN’LARA DİKKAT !ms
 
Sevgili Okuyucularım ;

Bugünkü konumuz, aslında köşe yazısından hariç, biraz haber özelliği taşıyan bir konu..

Genel olarak şunu söylemek isterim..İnsan sağlığını bir kemirgen gibi kemiren ve ciddi denetimlere haiz olmayan bu tür işletmelerin varlığını göstermesi ve insan hayatını ciddi şekilde tehdit ettikleri aşikardır..

Ve bir örnek vererek bu konuyu bu şekilde köşelere taşımayı uygun gördüm.

BEYDERE UN FABRİKASI ( Karapınar-Konya) :
 
Bildiğiniz gibi hepimizin vazgeçilmezi olan bir ”UN” MARKASIDIR bu isim..
 
Burayı yaklaşık olarak 3 aydır yakın takibe aldım ve edindiğim izlenimleri sizlerle paylaşmak istiyorum..

Çok üzüldüm ve hala üzgünüm..

Özellikle yoğun bir şekilde sevkıyatı yapılan yerlerden birisi olan BURSA ve KONYA, İSTANBUL halkına bir uyarıda bulunmak istiyorum..
Bursa fırınların yoğun ilgi gösterdiği bu UN markası, halen BURSA’DA 20’ye yakın fırın tarafından kullanılıp işletilmektedir..
Bunun yanı sıra KONYA, İSTANBUL, KARAMAN, KOCAELİ, NİĞDE, MANİSA, AKSARAY ve bu bölgelere bağlı birçok ilçede de şu anda halen tüketilmektedir..
 
Üretim yeri , Karapınar – KONYA’DIR..

Neden buna dikkat ediyoruz kısaca özetleyelim ;
 
1……Üretim sahası oldukça elverişsiz ve kapalı bir alan değildir.
2……Üretim için, bir kaç ay önce alınan buğdaylar dışarıda ve üstü kış dolayısıyla kirli, çamur dolu çadırlarla istiflenmiş, yağışlardan etkilenmemesi için bu şekilde küçük bir önlem alınmıştır..
Uygunsuz alan olmayışı sebebiyle alttan nemlenerek bu buğdaylar ister istemez küflenme ve çürümeye yol açmaktadır. Nem oranı özelliğini de bu şekilde kaybetmektedir..Bu durum bilindiği gibi sağlıksız ve hijyen koşullarına aykırı bir durumdur.. Bu buğdayların işlenerek un haline dönüştürülmesi elbetteki sağlık açısından faydalı  bir şey değildir..
3.…..Fabrika bünyesinde mutlaka olması gereken ”SİLO” dediğimiz, un yapımında kullanılacak ve buğdayın dinlenme, tav dediğimiz olayların gerçekleşmesini sağlayacak koruyucu kapalı alanları mevcut değildir..
4……Gördüğüm kadarıyla yine  ”Kuru sistem” dediğimiz, buğdayların tarımsal ilaçlardan temizlenmesi ve ilaç kalıntılarından arındırılması ve sonra un haline dönüştürülmesini sağlayan bir sistemleri de henüz yoktur.
Çünkü bu tarımsal ilaçların kullanılması insan sağlığı açısından çok zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Hatta ilaçlama esnasında kullanacağımız o ilaç ambalajlarının üzerinde ”Toksit ve kanserojen etkisi vardır” ibaresinin yazılı olduğunu hepimiz çok iyi bilmekteyiz.
5……Ve ayrıca gerekli hijyen koşullarının da sağlanmadığı da, yükleme, boşaltma, sevkiyat, depolama aşamalarında gördüğümüz  ve kesin kanaat getirdiğimiz bir durumdur..
6……Mevzuata uygun bir şekilde, eksiksiz tüm belge ve lisanslarının olup olmadığı hakkında da kesin bir bilgiye sahip değilim. Ama birer tüketici olarak bilmek bizimde hakkımız..
Bütün bu olumsuzluklardan hariç bu fabrika bünyesinde çalışan, bu işten anlayan kalifiye elemanları yoktur.
Mesela sağlıklı bir UN’UN elde edilmesi aşamasında aşağıda belirteceğim değerlerden anlayan, yetişmiş eleman olmadığı gibi göz kararı ve tahmini bir uygulama ile üretilip piyasaya sürülmektedir..
Eğer varsa böyle elemanları çıkıp tek tek değerler konusunda, resmi belgelerle, basın önünde bizleri ikna edici açıklamalarını yapsınlar ve bizleri bir nebze de olsa rahatlatsınlar..

Şimdi burada, bu eleştirilerden dolayı bazı şeyler yanlış anlaşılabilir ama söz konusu olan bizim sağlığımızdır, İNSAN SAĞLIĞIDIR..
 
Bizim kimseyi karalama gibi bir niyetimiz olmadığı gibi bu konular, benim, bizim, sizin ve herkesin ortak konusudur..Mesele bizim sağlımızdır..
 
Başkaları para kazansın diye ”Eleştiremezsiniz, şirketi karalayamazsınız” düşüncesini taşıyanlar lütfen o düşünceleri beyinlerinden silip atsınlar..

SAĞLIK benim sağlığım ise, kimsenin de beni, bizi eleştirisel gücümüzü kullanma hakkımıza bir engel takma gibi bir lüksü olamaz…Kimsenin kimseyi sağlığından etme hakkı yoktur, böyle bir kaide de yoktur…

Orada, o fabrika da yaşananları kamuoyuna anlatmak, açıklamak o eksiklikleri dile getirmek, uyarmak bizim görevimizdir ve bu şekilde işletmecilik yaparak eksikliklerini tamamlamadan uygunsuz koşullarda üretim yapmak açık bir insan ve tüketici hakkı ihlalidir..

Birileri para kazanacak diye eksik donanımlarla iş yapıyorsa elbetteki eleştirme hakkımız sonuna kadar vardır ve olacaktır.

Buradaki muhataplar hepimiziz yani biz tüketicileriz..

Gerekli belge, bilgi ve donanıma sahip olmaları bu tür büyük işletmelerin kanuni haklarıdır, eksikliklerini gidermelidirler. Ve denetimleri DEvlet tarafından
sıkça yapılmalıdır..

Bu tür önemli işletmelerde her ürün çıkışından sonra Kalite kontrolü yapacak, deneyimli, eğitimli ve yeterli bilgilere sahip elemanları mutlaka olmalıdır.

ŞİMDİ EKMEKÇİLİK AÇISINDAN UNA BAKILDIĞINDA, ŞU KRİTERLER ÇOK BÜYÜK ÖNEM ARZ ETMEKTEDİR VE BUNLARA DİKKAT ETMEK LAZIMDIR…
 
—–UNUN PROTEİN KALİTESİ VE MİKTARI..
—–UNUN NORMAL NİŞASTA VE ZEDELENMİŞ NİŞASTA MİKTARI…
—–UNDA BULUNACAK ENZİM MİKTARI ( Diastatik aktivitesi )…
—–UNUN SU KALDIRMA KAPASİTESİ…
—–FERMANTASYONA UYGUNLUK VE TOLERANS…
—–KOLAY İŞLENEBİLİRLİK..
 
Tüm bu saydıklarımın da birer değerleri vardır. Bunları bizlere sayacak ve bizleri ikna edecek özelliklere sahip, kalifiye elemanlara, bu tür insan sağlığını ilgilendiren işletmelerde mutlaka büyük ihtiyaç vardır aksi taktirde izin verilmemelidir..

Ama bu elemanları şu ana kadar bu söz konusu fabrikada görme olanağım olmadı..
 
Bu nedenle kalifiye elemanların olmayışı, üretim esnasında bu değerlerin şaşmasına sebep olacağı inancı içindeyim.

Bu nedenle göz kararı ile bu fabrikadan çıkan bir un’dan beslendiğimiz açık bir göstergedir.

Bir vatandaş ve bir tüketici olarak eleştiriyor, eksiklerin giderilmesi, sağlıklı ve sağlam zemin içinde bu işin yapılabilmesi gerekliliğine inanıyor, bu konuda gerekli düzenlemeler yapılıncaya kadar, kamuoyu önünde bizler de ikna edilene kadar , bu isim altında faaliyet gösteren bu markalı un’dan uzak durulmasının sağlık açısından fayda sağlayacağı kanaati içindeyim.

Kirli zemin, kirli ve ayıklanmamış zerrecikler, belkide hiç yıkanmamış buğday(Çünkü bilemiyoruz), yerde çürümüş,küflenmiş buğday taneleri üzerinden üretim yapılan bir yer sağlık açısından elverişli olamaz..
Bu saydığımız bazı eksiklikleri şu anda gözümüzle görüyoruz. Bunu inkar etme, kamuoyunu yanıltma gibi büyük bir hata yapıp, bu durumları yalanlayacaklarını sanmıyorum.

Vatandaşlarımızın bu konuda duyarlı davranmalarını, bu bölgelere sevkiyatı yapılan bu un hakkında ekmek alırken, seçici davranmalarını ve bu durumun onların sağlığı açısından çok fayda sağlayacağını düşünmekteyiz..

Saygılarımla..YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar