23 Ocak 2019 Çarşamba
İŞÇİSİNİN PARASINI ÖDEMEYEN BEŞ (5 ) YILDIZLI ACİZ OTEL(Mehti Saraç)

İŞÇİSİNİN PARASINI ÖDEMEYEN BEŞ (5 ) YILDIZLI ACİZ OTEL(Mehti Saraç)


 

                              

İŞÇİSİNİN PARASINI ÖDEMEYEN BEŞ (5 ) YILDIZLI ACİZ OTEL
16.10.2012 

 

               AFYON , SANDIKLI SAFRAN TERMAL OTEL

Değerli Dostlarım

Dışarıdan bakıldığında herşey ne kadar güzel ve ne kadar hoş, bir o kadar da anlamlı, adeta dünya cenneti AFYON SANDIKLI SAFRAN TERMAL oteli... Ve maalesef şimdilik öyle düşünülmektedir.

Büyük sanatçılar, politikacılar ve üst düzey yöneticiler bile bazen bu otelde konaklamayı tercih ederler..

Oysaki bu otelin sadece adı ve sanı büyük. Adeta bir dünya cenneti olarak bilinir ama hiç te öyle değil. Bu haramzade otelde konaklayan müşteriye çok çok acıyorum.. Bu otelin ekmeğini ve suyunu içen müşteri bana göre hayatı boyunca sıkıntı ve kederden kurtulamayacaktır. Çünkü bu otelde yediği her lokma boğazında düğümlenir.

Neden bu lokma boğazında düğümlenir? Sebebini çok net bir şekilde  açık bir dille aşağıda anlatmaya çalışacağım. 

Az önce yukarıda belirttiğimiz gibi bazı ünlü simaların uğrak yeri olan bu otel geçen bayramda Bülent Ersoy'a ev sahipliği yapmış ve bu sanatçının performansı, şovu ve izleyicilerle olan diyalogu ile hem kendini, hemde bu oteli ön plana çıkarmayı başarmıştır.

Ünlü sanatçı Bülent Ersoy, Sandıklı Safran Termal Otel’de geçtiğimiz bayramın son günü yaklaşık 600 kişiye konser vermiştir. 

Gelelim bu söz konusu otelle ilgili en önemli konuya;

Bu ihtişamlı otelin iç yüzünü sizlerde bilmek istersiniz diye düşündüm.  İşte ayrıntıları...

Yaklaşık olarak 15.20 gün önce bu otelin en önemli demirbaşları sıfatındaki mutfaktan sorumlu tüm personele yakını, işçiler gurubu toplu olarak kendi isteği doğrultusunda işlerini bırakmışlardır.

Sebep? Bu Aciz ihtişamlı otelin kendi işçilerine aylardır maaşlarını düzenli ödeyememesidir... İşçiler artık bıkmış, kan ağlıyor, muhasebe telefonlarını kapatmış ve kimseyle görüşmüyor, patronları ise işçileri ile alay eder gibi ''Evet oğlum bugün ödenecek, yarın ödenecek, bir hafta sonra ödenecek''diye bu gariban insanları avutarak paralarını adeta gasp ediyordu.

Görünüşte adı ve ünvanı çok büyük ''BEŞ YILDIZLI SAFRAN OTELİ'' ??? Oysaki çok komik bir otel..

Ve halen, bugün itibari ile işini o gün bırakmak zorunda kalan işçilerin paraları hesaplarına daha yatırılmamıştır.

Bu garip otelde İşçileri uzun süre bedava çalıştırılıyor, nitekim bu insanların sırtından belki çok güzel paralar kazanılıyor ama bu sorunları dile getirecek ve bu türden dengesizliklere müdahale edecek ciddi bir denetleyici merciimiz hala Türkiye'de yok... Aslında bir iki mercii var ama bunlara yok yok. bu merciiler bu tür yerler söz konusu olunca ya kadın tavlamakla, yada her 10 dakikada kendi ofislerinde çay kahve içmekle meşgul olurlar. 

Neyse biz konumuza dönelim ve devam edelim..

Velhasıl bir kaç gün önce işinden ayrılan bu işçilerin ayrılma sebepleri sadece  HELAL PARALARININ YA HİÇ ÖDENMEMESİ, YADA ZAMANINDA ÖDENMEMESİ DİR.. Olay kesinlikle bu iki sebepten biridir.

Hatta ve hatta bu işçileri bugün itibari ile isterseniz arayın, araştırın, bulun, konuşturun. bakınız tek sebeplerinin para sıkıntısı yüzünden işlerinden ayrıldıklarını size açık açık beyan edeceklerdir..İstenirse bu işçilerin isimlerinide verebilirim..

Türkiye nin her bir köşesinde yapılan bu türden dengesizlikler asla tesadüf olamaz, her toprağımızın bir karesinde büyük zaaflarımız var. Bu patronlar ülkesine nedense çok toleranslar tanınıyor, Bu çıkarcı insanlar bir şekilde, sinsice destekleniyor. Her seferinde de ezilen, mağdur olan kişi veya kişiler elbetteki kendi halkımız oluyor.

Acaba biz artık ne yapalım? Bu Devletin hangi yasasına ve hangi tarafına güvenelim biz bile şaşırmış durumdayız. Bu ikilemli devlete Nasıl güveneceğiz diye her zaman kara kara düşünüyorum. Acaba bu devletin var olan bu tutarsız yasalarıyla nasıl savaşlara gireceğiz, nasıl VATAN VATAN diyerek bu topraklar için kanlar akıtacağız, şehitler vereceğiz! inanın bazen düşünmek bile istemiyorum..

Varsayalım bu mücadeleleri verdik. Vermiş olsak bile kimin malını, mülkünü, namusunu  korumuş olacağız? Buda büyük bir soru işaretidir.

Böyle rahat anlarında bize, işçilerine kan kusturanlar o kötü zamanda da arkamızdan bizi, sizi, herkesi bıçaklayabileceğini unutmayacağız.

Demekki bu durumda vereceğimiz her mücadele sadece Patronlar için ve Devletin zirvesinde bulunan 3.5 çapulcunun rahatlığı için olur, diye düşünüyorum.

Onun için savaş çığırtkanlıklarını bir kenara atalım, mümkün olduğunca şer ve beladan uzak duralım. Siz bu ülkede bundan sonra asla o eski OSMANLI RUHUNU yakalama imkanınız yoktur.

Bir Otel patronuna veya bir inşaat şti patronlarına laf geçiremeyen bir DEVLET benim gözümde DEVLET olamaz. Özelliğini kaybetmiştir.

Değerli okuyucularım

Biliyorsunuz ki Gerçekler çok acıdır. Söylenmelidir, yazılmalıdır, Bu ülke, bu topraklar  vatandaşları için vardır. Yoksa hiç bir anlam ifade etmez.

Zaaflarımız var oldukça ne Hakim ne Savcı ne Doktor ne Avukat ne Subayı, Astsubayı nede Öğretmen vs memuru asla ve asla hiç bir zaman huzur ve güvende olamaz.

Toplumda ne kadar ezik insan olursa o kadar şer ve bela olabileceğinin hesaplarını yapmalısınız. Bu tür şer ve belanın ustalarıda bu ezik insanları toplum dışı bırakan, açlığa ve susuzluğa sürükleyen bu aç gözlü patron vs şahsi çıkarcı insanların eserleridir.

Ben buradan tüm TÜRKİYE'YE sesleniyorum.

Bu otelde kalmak isteyen sanatçı, politikacı, amir memur ve üst düzey yöneticiler.

Sakın olaki bu otelde konaklamayı düşünmeyin. Zira bu otelde sizin önünüze serilen her imkan ve her lokmasında orada parasını alamayan bir içşisinin isteksiz yapılan ikramının içinde bir alın terinin olduğunu unutmayalım. Belki helal etmemiştir. Tahmin ediyorum ki kesinlikle o günde bu otel o işçinin parasını ödeyememiştir. Can çıkar huy çıkmaz..

Değerli safran otel müşterileri lütfen Bu Otelin ihtişamına kapılıpta bari Dünyalığınızı da mahfetmeyin. Yazık, günahtır o işçilerin emeklerine... 

Zaten söz konusu bu otelin para meselesi olayı, sadece 1 aylık veya 2 aylık bir meselesi değilmiş. Yıllardır var olan bir meselesiymiş. Gelen işçi parasız pulsuz kaçıyormuş.. PARA ÖDENMİYOR, ödense bile İŞÇİSİ İLE alay eder gibi 200. 300 TL'LİK zar zor kavga dövüşle, bu adamların hesaplarına bir şekilde yatırılırmış.

Yıllardır yanında çalıştırdığı işçilerinin alın terinlerinden beslenen bu otelin mutlaka bir şekilde azledilmesini istiyoruz. Türkiye'ye böyle bir otel lazım değildir. Sakın olaki müsamaha gösterilmesin, Umarım bir an önce daha fazla canlar yanmadan, daha fazla insanlarımız mağdur durumlara düşmeden bir çare bulunur ve gerekli inceleme ve araştırmalar başlatılır ve ibretlik bir ceza verilir diye düşünüyor ve inşallah her şey gönlünüzce olur diyorum.

Saygı ve Sevgilerimle

Mehti Saraç sarac226@gmail.com

http://facebook.com/mtn.saracYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar