19 Ocak 2020 Pazar
KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME

KURBAN BAYRAMINDA SAĞLIKLI BESLENME


 

Bayramı sağlıklı ve kilo almadan geçirmek isteyenler için ;


Güne dengeli bir kahvaltı ile başlayın. Bayram günü atlamamanız gereken bir öğün. Kahvaltıda az yağlı peynire, tam tahıllı ekmeğe ve mutlaka, domates, salatalık, yeşilliğe yer verin. Böylece gün içerisinde kavurma öğününde çok daha az yiyerek doyabilirsiniz.

Gün içerisinde bol bol su için. Günde en az 10 bardak olmasına özen gösterin. Tükettiğiniz ideal miktarda su iştahınızı kontrol eder, metabolizmanızı hızlandırır ve yediklerinizin çok daha iyi sindirilmesini sağlar.

Etin yanında mutlaka çiğ sebze yemeye çalışın. Et tüketiminde aşırıya kaçmak istemiyorsanız, etin yanında salataya ya da çiğ sebzelere yer vererek midede doluluk hissini arttırarak fazla et tüketimini engelleyecektir. Ayrıca yediğiniz sebzelerden alacağınız vitaminler, etin biyoyararlılığını arttıracaktır.

Etler kesim sonrası "ölüm katılığı" dediğimiz sertlik sürecine girer. Bu yüzden etlerin dinlendirilmeden kullanılması, sindirimini ve pişirilmesini zorlaştırır. Bu da sindirim problemleri ortaya çıkarabilir. Bu yüzden etlerin en az 1 gün bekletilmesi önerilir. Etleri pişirirken de, yağda kızartma işlemine asla yönelmemeli, etleri kendi yağı ile düşük ateşte yakmadan pişirerek, vitamin, protein kaybını önleyebilirsiniz. Diyette olanlar görünen yağlara asla ekmek banmamalılar. Etleri yağlarından ayırarak seçmeliler.

Etler mutlaka haşlama veya ızgara olmalı. Pişirme sırasında yağ ilavesi yapmamaya çalışın.

Tatlı, baklava ve çikolata tüketiminde dikkatli olun. Gün içerisinde tercihiniz şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlı olsun. Sütlü tatlı tükettiğinizde mutlaka ana öğünleri daha dengeli yemeye çalışın.

Msafirlerinize şerbetli ağır tatlılar yerine evde kolaylıkla yapabileceğiniz meyve salataları, dondurma ya da sütlü hafif tatlılar ikram edebilirsiniz.

Asitli içecekler yerine ev yapımı limonata ya da soğuk bitki çayları ikram edebilirsiniz.

Bayram süresince günde minimum yarım saat yürüyüş yapmayı unutmayın.

Herkese mutlu ve sağlıklı bayramlar diliyorum.

DİYETİSYEN BATUHAN ÇİTEMELYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar