21 Mart 2019 Perşembe
OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SAĞLIKLI BESLENME

OKUL ÇAĞI ÇOCUKLARINDA SAĞLIKLI BESLENME

BATUHAN ÇİTEMEL
BATUHAN ÇİTEMEL


 

Okul çocukluğu döneminde aile sofrasının önemi büyüktür. Yemekte tüm aile bireylerinin bir arada olması çocukların iyi alışkanlıklar edinmesine en önemlisi iyi bir beslenme alışkanlığı kazanmasına yardım eder. Bazı aileler bunun tam tersine ailenin en zor sorunlarını yemek masasında anlatırlar. Bu durum çocukların sinirli ve iştahsız olmasına sebep olur. Yemek saatleri aranıla, sevilen bir saat olmaktan çıkar.

Okul çağı çocuklarında okul zamanı sabah kahvaltısı en çok önem verilen öğün olmalıdır. Çocuğun bedensel ve zihinsel faaliyetlerin etkin bir şekilde sürdürülmesi için sabah kahvaltısı mutlaka yapılmalı ve besin değeri yüksek olmalıdır. Sadece bir bardak süt veya meyve suyu içen bir çocuk sabah kahvaltı yapıyor sayılmamalıdır. Kahvaltısında peynir, süt, tam tahıllı ekmek, yumurta ve zeytin mutlaka olmalıdır. Okula gidiş saati ne olursa olsun kahvaltıya on beş dakika mutlaka ayrılmalıdır.

Çocuğundan başarı bekleyen anne ve babalar bu başarıda beslenmenin önemini göz ardı etmemelidirler.

Öğle yemekleri ise okulda yemek verilip verilmediği, bu yemeklerin sağlık ve beslenmeye uygunluğu aile tarafından dikkat edilmelidir. Okulda öğle yemeği verilmiyor ise evden peynir, et, köfte veya yumurta bulunduran bir sandviç yanında meyve, salatalık, domates veya marul gibi sebzelerden en az biri, ayran ya da süt takviyesiyle verilebilir. Aynı zamanda ailesi tarafından iyi bir beslenme alışkanlığı kazanan çocuk kantinden ne yemesi gerektiğini bilerek her zaman doğru seçimler yapar.

 

Okul Başarısını Arttıran Sağlıklı Besinler ;

 

Ceviz : Görüntüsü aynı beyin gibi olan ceviz öğrenme fonksiyonlarını da geliştiriyor ve hafızayı güçlendiriyor. Bu etkisi sayesinde düzenli ceviz tüketen çocukların dersleri kavrama yeteneğinin daha yüksek olduğu biliniyor. Çocuğunuzun kahvaltıda veya ara öğünlerden birinde 2-3 tam ceviz yemesinde fayda var.

Yumurta : Yumurtada bulunan proteinin vücut tarafından kullanılabilirliği oldukça yüksek. İşte bu nedenle, “En kaliteli protein kaynağı nedir?” sorusunun yanıtı; “yumurta” oluyor. Beyin fonksiyonları için önemli olan kolin ve A, D, E gibi vitaminleri barındıran yumurta okul çağı çocuklarının beslenmelerinde hafızayı güçlendiren besinlerin başında geliyor ve önemli bir rol oynuyor. Yumurtayı her gün haşlayarak, sebzeli veya peynirli omlet şeklinde ya da yumurtalı ekmek olarak, çeşitli şekillerde pişirerek çocuğunuzun bıkmadan yemesini sağlayabilirsiniz.

Süt –Yoğurt : Önemli bir protein kaynağı olan süt ve yoğurt, büyüme ile gelişme, dokuların onarımı, güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için olmazsa olmaz besinlerden. Ayrıca içeriğindeki çinko ile zihni açıyor, bu sayede çocuğunuzun derslerinde daha başarılı ve dinamik olmasını sağlıyor. Okul çağı çocuklarında artan enerji ihtiyacı, kalsiyumu yeterli alma gerekliliği de göz önünde bulundurulduğunda, çocukların günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmeleri gerekiyor.

Balık : Balık omega 3 yağ asidinden zengin bir besin olması sayesinde kalbi koruyor. Ayrıca iyot içeriği ile zeka gelişimi üzerinde olumlu etkisiyle de öne çıkan, kaliteli bir protein kaynağı. Okuldaki başarıyı arttırmanın, zihinsel performansı güçlendirmenin ve kalp hastalıklarından korunmanın sırrı, haftada 2-3 kez balık tüketmekten geçiyor. Izgara, fırında veya buğulama şeklinde tüketilen balık hem çocukların genel sağlık durumunu iyileştiriyor, hem de daha başarılı olmalarına yardım ediyor.

Tam buğday : B vitamini ve posa içeriği ile ön plana çıkan tam buğday, çocukların okuldaki performansına katkı sağlıyor. Örneğin kan şekerindeki ani dengesizlikleri önleyerek çocukların okulda uyuklamalarını önleyebiliyor. Tam buğday ekmeği, tam buğday unu kullanılarak yapılmış bir dilim kek ve krep hem çocukların seveceği hem de derslerinde başarıyı arttıracak sağlıklı bir seçim olacaktır.

 

DİYETİSYEN BATUHAN ÇİTEMELYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Antika/Sanat/Koleksiyon, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar