27 Mayıs 2019 Pazartesi
FARK ETMEDEN KİLO ALDIRAN KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

FARK ETMEDEN KİLO ALDIRAN KÖTÜ ALIŞKANLIKLAR

BATUHAN ÇİTEMEL
BATUHAN ÇİTEMEL


Günlük hayatınızdaki bazı alışkanlıklarınız fark etmeden kilo almanıza neden olabilir. O kötü alışkanlıklar neler diyorsanız ;

 

Hızlı Bir Şekilde Yemek Yemek

Hızlı bir şekilde yemeklerinizi yemek yağ depolamanıza neden olabilir. Araştırmalar, yemeklerini hızla yiyen kişilerin kilolu veya obez olma eğiliminde olduğunu göstermektedir.

Yeterli Su İçmemek

Yeterli miktarda su içmemeniz susuz kalmanıza neden olabilir. Susuzluk, vücut tarafından açlık olarak yanlış algılanabilir. Bir çalışmada öğünlerden hemen önce su içen kişilerin, su içmeyen insanlara kıyasla % 22 daha az kalori tükettiğini buldu.

Yeterli Uyumamak

Uyku eksikliği ağırlık kazanımı ile kuvvetli bir şekilde ilişkilidir. Bu hormonal değişiklikler ve egzersiz motivasyon eksikliği de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bir çalışmada 16 yıldan beri 68 binin üzerinde kadının uyku alışkanlıklarını analiz etti. Günde 5 saatten az uyuyan kadınların 7 saat veya daha fazla uyuduklarından daha fazla kilo alma riski taşıdıklarını keşfettiler.

Gün İçerisinde Öğün Atlamak

Her yemek yediğinizde metabolik hızınız iki saat içinde yüzde 20 – 30 artar fakat öğünleri atlarsanız metabolizmanız yavaşlar. Özellikle de kahvaltı yapmamak güne başlarken metabolizmanızı yavaşlatarak kilo almanıza neden olur.

TV Önünde Yemek Yemek

Televizyon izlerken, internette gezinirken veya kağıt okurken insanlar genellikle yemek yer. Ancak dikkat dağınık olduğunda daha fazla yemek yersiniz. Araştırmalar da insanların dikkatini dağıttığında yemek sırasında daha fazla yediğini bulmuştur.

Tiroid Sorunu

Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız ve sürekli üşüyorsanız tiroidiniz tembelleşmiş olabilir. Bu da metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur.

Merdiven Yerine Asansör Kullanmak

Apartmanınızdaki ve İş yerindeki merdivenlerden ziyade asansöre biniyorsanız, kolay bir egzersizi kaçırıyorsunuz demektir. Araştırmalar, attığınız her 20 adım için 8 kalori yakıldığını gösteriyor. 8 kalori önemsiz gibi görünse de, pek çok kat arasında gidecekseniz, günde kolayca fazladan yüz kalori fazla yakabilirsiniz.

Liste Yapmadan Alışveriş Yapmak

İhtiyaç listesi belirlenmeden yapılan alışverişler, kilo almanıza neden olabilir. Birkaç araştırma, bir ihtiyaç listesiyle alışveriş yapan kişilerin daha sağlıklı yemek yediklerini, daha az kiloya sahip olduklarını ve daha fazla tasarruf etme ihtimalinin daha yüksek olduğunu keşfetti.

Stres Yapmak

Beyin, vücutta enerjinin azaldığını fark eder etmez açlık hissetmemize yol açan kimyasal maddeler salgılar. Bu kimyasal maddeleri salgılayan kısmı, aynı zamanda duyguları da kontrol eder ve sıkıldığımız veya kendimizi kötü hissettiğimizde hemen buzdolabına koşmamızın başlıca sebebi de budur.

Büyük Tabaklarda Yemek Yemek

Yemeklerde tercih ettiğiniz tabakların büyüklüğü kilo verimine önemli bir etkisi olabilir. 72 araştırmanın analizinde, bilim insanları, insanların daha büyük tabaklara ve kaselerde, farkında olmadan daha küçük tabaklara ve kaselere göre daha fazla yediğini buldu.

 

DİYETİSYEN BATUHAN ÇİTEMELYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir İkinci El Araç İlanları

İkinci el otomobil, motosiklet, bisiklet, araç ilanları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar