25 Mayıs 2020 Pazartesi
BİTKİ ÇAYLARI VE SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNE FAYDALARI

BİTKİ ÇAYLARI VE SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNE FAYDALARI

BİTKİ ÇAYLARI VE SAĞLIĞIMIZ ÜZERİNE FAYDALARI

 

 

Bitki çaylarına olan ilgi gün geçtikçe artıyor.  Siyah çayın yerini artık bitki çayları almaya başladı. Sağlığımıza olan etkileri nedeniyle her evde mutlaka olması gereken bitki çaylarının her birinin ayrı faydası var. Tek bir bitkiden yapılmış çayların yanı sıra farklı bitkilerin karışımından oluşan çaylar da mevcut.  Damak zevkinize ya da ihtiyacınıza göre bitki çayları içerisinden tercih yapmak sizin elinizde.

 Bitki çaylarını inceleyecek olursak ;

Yeşil çay :

Güçlü bir antioksidandır, kansere karşı koruma sağlar, kötü kolesterolü düşürür, kalp sağlığına iyi gelir, kan basıncını düşürür, diş çürüklerini önler, diş eti hastalıklarına karşı koruma sağlar, metabolizmayı hızlandırır, kilo vermeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Papatya çayı :

Uyku bozuklukları tedavisinde kullanılır, romatizmal rahatsızlıklar için kullanılır, deri döküntüsüne yol açan cilt hastalıklarının belirtilerini hafifletir, gastrit ve ülseratif kolit tedavisinde kullanılır, sabah bulantılarını hafifletir, bağırsak iltihaplanması tedavisinde yardımcı olarak kullanılır, kasları gevşetir, krampları azaltır, diş eti hastalıklarını önler, sakinleştirir, karaciğeri çalıştırır, adet dönemi kasılmalarını hafifletir, bağışıklık sistemini güçlendirir, apse tedavisinde gargara suyu olarak kullanılır.

Rezene çayı :

Hazımsızlık, mide ağrısı, gaz ve sindirime bağlı diğer problemler için içilebilir. Ancak rezene çayının, diğer bitki çaylarında olduğu gibi, fazla tüketiminin bazı yan etkileri olabileceğini unutmayın.

Ada çayı :

Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar, beyin fonksiyonlarını geliştirir, bronşit ve astım belirtilerini hafifletir, stresi azaltır, sakinleştirir, menopoz sonrası belirtileri hafifletir, saçların beyazlamasını yavaşlatır, mantar enfeksiyonlarına karşı kullanılır, hafızayı güçlendirir, Alzheimer’a karşı yardımcı olarak kullanılır, kan şekerini düşürür, dişeti iltihaplanmasına karşı kullanılır, ağız yaralarının tedavisinde kullanılır, sinirsel baş ağrısını hafifletir.

Biberiye çayı :

En çok hazımsızlık ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılan biberiye çayı; hafızayı güçlendirir, konsantrasyonu arttırır, toksinlerin vücuttan atılmasını hızlandırır, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan dolaşımını arttırır, beyin ve kalp gibi hayati organlara daha fazla oksijen taşınmasını sağlar, baş ağrısı ve migren ağrılarını hafifletir.

Hibiskus çayı :

Kafeinsiz olan ve yüksek C vitamini içeren hibiskus bağışıklık sistemini güçlendirir, tansiyonu düşürür, tip 2 diyabette yüksek kan basıncını düşürmek için kullanılır, antioksidandır, kalp ve karaciğer hastalıklarına karşı kullanılır, kilo vermeye yardımcıdır.

 

Kekik çayı :

Öksürüğü alır, hazımsızlığı giderir, vücut için gerekli mineralleri içerir, boğaz ağrısını alır, ağız içi yaraları geçirir, dişeti hastalıklarına iyi gelir, antiseptiktir, soğuk algınlığına iyi gelir, gargara suyu olarak kullanılır, romatizma ağrılarını hafifletir, baş ağrısını geçirir.

Kuşburnu çayı :

Kan basıncını düzenler, romatizma ağrılarını hafifletir, kanserli hücrelerin yayılmasını yavaşlatır, kötü kolesterolü düşürür, şeker hastalığına karşı koruma sağlar, yüksek miktarda C vitamini içerir, bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır, cilde doğal parlaklık verir, doğal bir antioksidandır, idrar yolu hastalıklarına karşı koruyucudur, idrar söktürücü olarak kullanılır.

Nane çayı :

Nane çayının buharını solumak burun tıkanıklığını giderir ve sinüsleri açar, boğaz kuruluğuna iyi gelir, gaz gidericidir, safra taşı çözer, mide bulantısını alır, kusmayı geçirir, mide ekşimesini azaltır, sindirime yardımcı olur, ağız kokusunu alır, kas ağrılarını hafifletir, kronik ağrıyı azaltır, soğuk algınlığının daha çabuk geçmesini sağlar, alerjik öksürüğe iyi gelir, astıma iyi gelir stresi azaltır, sakinlik verir.

Beyaz çay :

Obezite ve çeşitli tıbbi koşulların arkasındaki ana neden olan kan kolesterol düzeylerini kontrol eder. Metabolizmayı ve yağ yakımını hızlandırır. Antioksidandır.

Ihlamur çayı :

Hazımsızlığı hafifletir. Soğuk algınlık ve gribe iyi gelir. Vücudu temizler ve kalp destekçisidir.

 

Değinmek istediğim bir diğer nokta ise poşet çaylar içinde tercih edilen ürünlerin başında bitki çayları geliyor. Poşet bitki çaylarının tüketicilere en büyük katkısı hijyenik koşullarda, tüm kontrollerin yapılarak tüketiciye ulaşıyor olmasıdır. Bitki çayları doğal ürünler olduğu için açık satılması durumunda kimi bozulma problemleriyle karşılaşılabilir. Poşet bitki çaylarıyla ise bu sorun ortadan kalkıyor. Açıkta satılan bu çaylarda, ürüne kimlerin eli değmiş, hasat zamanı ve tüketiciye satış zamanı arasında geçen süre gibi kontrolsüz ve riskli durumlar olabilir.

Hamile ve emziren kadınların bitki çayı tüketiminde dikkatli olması gerekir. Doğru seçilmeyen bitki çayları düşüklere neden olabilir. Ayrıca çocuklar ve yaşlılar içinde dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Herkese sağlıklı günler dilerim..

 

DİYETİSYEN BATUHAN ÇİTEMELYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketi

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Eskişehir Düğün Salonları

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.