23 Nisan 2017 Pazar
KİŞİYE ÖZEL DİYET

KİŞİYE ÖZEL DİYET

BATUHAN ÇİTEMEL
BATUHAN ÇİTEMEL


                                                                             

  Herkese uygun, standart veya paket bir diyet programı henüz bulunamadı, muhtemelen hiçbir zamanda bulunamayacak. Çünkü her insanın fazla kilo sorununun farklı bir sebebi vardır. Örneğin bazı insanlar sağlıksız beslendiği için kilo alabilir, bazıları stresten , belli bir hastalığı olup kullandığı ilaçlardan, yetersiz ve dengesiz beslendiğinden ve vücut hormonlarının bozukluğundan olmak üzere birçok nedenden dolayı her insanın kilo almasında birbirinden çok farklı nedenler vardır.

Her ne olursa olsun ister düşük karbonhidratlı, ister az yağlı, ister yüksek proteinli, isterse de proteini, yağı, karbonhidratı dengeli bir diyet olsun her beslenme planı daima ”kişiye özel” olarak  hazırlanmalıdır.

Kişiye özel olmayan diyetler hızlı kilo kaybettiren fakat bir süre sonra kızlı kilo aldıran sağlıksız diyetlerdir. Vücut dengesini bozan kişiye özel olmayan diyetler kas erimesine de sebep olduğu için ölümle bile sonuçlanabilir. Bu nedenle her bireyin diyetisyen kontrolünde zayıflaması gerekiyor. Dünya Sağlık Örgütü her hafta yarım ile bir kilogram arası zayıflanmasını uygun görüp onaylıyor.

 

Peki kişiye özel olmayan diyetler neden her defasında başarısız oluyor işte nedenleri;

 

Kişiye özel planlanmazlar.

Kişisel beslenme tercihleri dikkate alınmaz.

Çok fazla yiyecek ve içecek kısıtlaması yapılır.

Sosyal yaşam ve kişinin mesleği dikkate alınmaz.

Fiziksel aktivite dikkate alınmaz.

Diyet yapan kişinin ekonomik gücü ve imkanları dikkate alınmaz.

 

Kısacası sağlıklı ve doğru bir şekilde kilo vermek için diyet her zaman kişiye özel olmalıdır. Ve kilo sorununun arka planındaki problem mutlaka bir diyetisyen tarafından çözülüp diyet programı hazırlanmalıdır.

 

 DYT. BATUHAN ÇİTEMEL

 Online Diyet : batuhanctml@hotmail.comYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası