23 Eylül 2021 Perşembe
"MİHALIÇÇIK’LILAR günü ve KİRAZ festivali.!" (Sevdamız Mihalıççık)

"MİHALIÇÇIK’LILAR günü ve KİRAZ festivali.!" (Sevdamız Mihalıççık)

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


huseyinguven1907@hotmail.com

Zirvelerde kartallar da bulunur, yılanlar da. Ancak birisi oraya süzülerek, diğeri ise sürünerek gelmiştir. Önemli olan nereye gelmiş olduğunuzdan çok, nereden ve nasıl geldiğinizdir.Cenap Şahabettin

***

 

HANIM ! Çoğu erkek eşine HANIM ! diye hitap eder ama nereden geldiğini bilmeyiz çoğumuz bu kelimenin. Bir gün Cengiz Han sarayına, tüm hanlarını toplamış , tahtının sağ yanına da eşini oturtmuş; Cengiz Han hanlarına,“Ben Hanlar Han’i Cengiz Han, hepinizin hanıyım” demiş ve sonra eşini göstererek; “Bu da benim HAN IM” demiş. İşte erkeklerin “eşim” anlamında söyledikleri “hanım” kelimesi oradan geliyormuş. Ne kadar hoş değil mi? Kadının adı, yeri ve saygınlığı da. Ya şimdi?

***

 

Bazı insanlar sıra dışı yaşar hayatı. Eşi, dostu ve çevresi de sıra dışıdır ve  iz bırakırlar arkalarında. Atın güç, otun geç yetiştiği ilçem topraklarında özverili, sabırlı, çalışkan ve son derece cömert sıra dışı insanlardan biridir. Mihalıççık Belediye Başkanı Ümit Güven..

Kiraz festivali tanıtımı kapsamında geçtiğimiz yıla damgasını vurmuştu bir nevi! Medya “5 ton” KİRAZI BEDAVA DAĞITTI” diyordu. Dağıtım; Miyad, Alaaddin park, Hamamyolu, Adalar, OSB, Bozan, Beypazarı ilçelerinde özel paketler halinde halka bedava dağıtıldı. Yöre halkı Kiraza doymuştu anlayacağınız. Tüm ülkede yazılı ve görsel medyada yer bulmuş, tabiri caizse yer yerinden oynamıştı.! Başkan Güven’in Mihalıççık Kirazını tanıtmak için imkanlarını zorlayarak, Ankara’ya, İstanbul’a ve diğer illere kasa kasa kiraz gönderdiğini, kendisinin bizzat götürüp tanıttığını biliyorum.!

***

 

17 temmuz 2011 Pazar günü yapılacak olan 33. Geleneksel Mihalıççıklılar günü ve Kiraz festivali hazırlıkları en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş, Festival kapsamında, Kaymakam, Miyad Başkanı ve üyeleri, Stk’lar, Encümen/Meclis üyeleri ve halk ile istişareler yapılıyor…hazırlıklar büyük ölçüde tamamlanmış.! Bununla da bitmiyor, hemen öncesinde 11 Temmuz Pazartesi günü Yarıkçı kaplıcalarının sezon açılışı, tanıtım gezi organizasyonu. Başkan bizzat takip ediyor çalışmaları. Aynı gün akşam 8. Geleneksel sünnet şöleni. Tam bir şölen! Bu yılki şölen ve festivalde önemli ses sanatçılarından Nigar Yıldırım, Can Küçük, Kaval/Keman/oyun havası üstatları, Ceyhun İnceöz, Caner Başar, Seçkin Saygı, Mihalıççık zeybekleri ve sürprizler var.!

Başkan Güven’i yakından tanıyan bizler bu vb etkinliklere şaşırmıyoruz. İşte hizmet adamlığı, İşte sosyal Belediyecilik, İşte alışılmışın dışında sıra dışı bir Belediye Başkanlığı..

Yüreğini Koy ve yılma Ümit Başkan, şer odakları birlik olsa da yıkamazlar, yıkamayacaklar seni, sen ki! Mihalıççık’tan başka bir aşkı koyamadın yüreğine. Senin sevdan Mihalıççık, gerisi BOŞ..!

***

 

Yüreğinde kulağı olan MİHALIÇÇIK’LILARA SESLENİYORUM.! Bu yıl “33. Geleneksel Mihalıççıklılar günü ve Kiraz Festivalinin” İlçemizin tanınmasına büyük katkı yapacağı kanaatindeyim. Festival öncesi ve sonrasında oluşan İç ve dış turizm ile Mihalıççık’a daha fazla insanın gelmesini umut ediyorum. Eskişehir’de 100 bine yakın Mihalıççık’lı yaşıyor ve bir çoğu şu yada bu nedenden dolayı Mihalıççık’a uzunca bir süredir gelmiyor ve/veya gelemiyor. Bu gün hepimiz için birlik günü. İlçe dışında bulunan tüm Mihalıççıklıların geçmişleri ile geleceklerini buluşturmaları, kültür ve adetlerini aktarabilmeleri, bulundukları süreç içerisinde Mihalıççık ve doğa hasretini gidermeleri açısından, bu yıl ve her yıl mutlaka Mihalıççık’a davet ediyor ve gelmelerini bekliyorum…

   

O`nun (cc) hoşnutluğunu kazanmaktır niyazım“Ves'selam.."YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar