23 Eylül 2021 Perşembe
“Dünya Mihalıççık KİRAZI YİYOR.!”

“Dünya Mihalıççık KİRAZI YİYOR.!”

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


huseyinguven1907@hotmail.com

Hoştur bana senden gelen, Ya gonca gül, yahut diken. Ya hayattır, yahut kefen. Narın da hoş, nurun da hoş. Kahrın da hoş lütfunda hoş. Yunusemre.

 

Mihalıççık'ta kiraz üretimi giderek yayılıyor. Üreticiler bu yıl ilçemizden 4-5 bin ton kiraz ihraç edeceğe benziyor.

ilçede hemen herkes, kiraz bahçesi kuruyor ve üretime geçiyor "Napolyon" cinsi kiraz On’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor, özellikle “AB” Ülkeleri Mihalıççık kirazını ebadı, lezzeti ve turfanda yetişiyor olması nedeniyle beğeniyor ve büyük ilgi gösteriyor. Ayrıca Mihalıççık kirazının, iri, kaliteli, homojen, kendine has renk ve tadı olan tozsuz, kirsiz ve kurtsuz olması dolayısıyla tercih ediliyor. kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkiside cabası…

***

 

33. Geleneksel Mihalıççık’lılar günü ve Kiraz festivali..! Hazırlıklar eksiksiz devam ediyor. O gün menfaatsiz dostluklar buluşacak.. genci yaşlısı, şehirlisi köylüsü kısaca herkes orada olacak. Aslında ilçeye çok önceden gelen ciddi bir nüfus var. Şöyle izah edeyim! Bir ayağı dışarıda olan çoluk-çocuk, kız-erkek kiraz toplamak için günler öncesinden ilçeye akın etti. Yevmiye 30 lira. Şu an kiraz hasadı başlamış durumda. Temmuz ayında nüfus ve gelir enflasyonu var. Geçen yıl gelen kabzımallar ve misafirler nedeniyle Belediye misafirhanesinde bile yer yoktu. Bu sebeple Mihalıççık son turfanda kiraz üretimi açısından önemli bir yere sahip..

***

 

Mihalıççık’ta ortalama yıllık kiraz üretimi yılda beş bin ton, hali hazırda soğuk hava deposu mevcut. üretiminin yüzde 80’i İngiltere, Almanya, Hollanda ve Belçika gibi ülkelere ihraç ediliyor. “Üretim Kaymakamlık, Belediye ve İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından destekleniyor. Bu durum rekoltenin yükselmesini sağlıyor.

***

 

İlginç bir kaç bilgi vereyim; 2010 Dünya Kupası maçlarının yapıldığı Güney Afrika’ya 50 tona yakın kiraz THY uçakları ile ihraç edildi, bu kirazlardan bir kısmı Mihalıççık’tan gitti.!

 

İngiliz Kraliyet Ailesi'de Mihalıççık Kirazı yiyor.!

Geçtiğimiz yıl Mihalıççık Kirazının tanıtımı için Mihalıççık Belediye Başkanı Ümit Güven tarafından Eskişehir, Ankara, Beypazarı ve Bozan’da 5 ila 6 ton kiraz bedava dağıtılmış! Eskişehir ve Ülke medyasında geniş yer bulmuştu, tanıtımın ne derece önemli olduğunu söylememize gerek yok! Tabiî ki başta Kiraz yetiştiriciliğinde öncü olan Alara Tarım (Erhan Bey) Bahadır Eren ve Mustafa Esenlik Bey’e ve daha ismini sayamadığım birçok girişimciye katkılarından dolayı teşekkür ediyorum.

***

 

11 Temmuz gecesi 8. geleneksel sünnet şöleni yapıldı. Tam bir şölen havası vardı Mihalıççık Cumhuriyet Meydanında.. bizlerde davete icabet ettik. Birbirinden ünlü sanatçılar davetlileri coşturdu, konuşma imkanı bulduğumuz Başkan Güven Yarıkçı Kaplıcaları ve 17 Temmuz’da gerçekleştirilecek olan Kiraz festivalinin hazırlıkları üzerine uzun uzun sohbet etmiştik. "Önceliğim yarıkçı kaplıcaları, sonra kiraz festivali" demişti! bu cuma sezon açıldı.! yapılan çalışmaların yerinde görülmesi ve/veya değerlendirilmesi için Kaplıcalara ücretsiz halk tanıtım turu düzenlenmiş, darısı kiraz festivaline...

***

 

Kadri Gürsel’e katılıyorum: İktidar, eski Türkiye’nin bayrak dikmediği son kalesi olan "Üç Büyükler’i, en güçlüsüne taarruz ederek psikolojik bakımdan yıkıyor" Dokunulmazlığını kaldırıyor. İktidar kümesinden düşürüyor. Ve Fenerbahçe yönetimi, yıllarca hep destek aldığı iktidarın, bürokrasinin, yargının, medyanın, nasıl bir günde aleyhine döndüğünü, gazetelerin nasıl savcılıkla kol kola girip gizli olması gereken belgeleri ortaya serdiğini, yargısız infaz birimlerinin nasıl devreye girdiğini, sermayenin nasıl panik halinde köşeye çekildiğini hayretle gözlüyor.
***

 

“Şehadet” Diyarbakır'da çıkan çatışmada 13 şehidimiz, 7 yaralımız var. Şehid askerlerimize Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum..

"Berat, Beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak demektir. Mete ile asya’ya, Yavuz ile avrupa’ya, Fatih ile dünya’ya Ayyıldız ile tarihe damga vuran Türk-İslam aleminin kandili mübarek olsun. Ves'selam.

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar