23 Eylül 2021 Perşembe
"Rahat uyuyun HABUR ÇADIR TİYATROSU İDARECİLERİ.!"

"Rahat uyuyun HABUR ÇADIR TİYATROSU İDARECİLERİ.!"

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


Hayat denilen şey, namazsız ezan ile, ezansız namaz arasındandır. Doğarken ezan okunur namazı kılınmaz, Ölürken namazı kılınır ezan okunmaz. Çünkü doğumun ezanı ile kılınır ölümün namazı. Hayat ezan ile namaz arası kadar kısa işte. Farkında olmak niyazımla.

 

***

Rahat uyuyun HABUR ÇADIR TİYATROSU İDARECİLERİ!!
Rahat uyuyun bakıp ta görmeyen BAKANLAR!!!..ne olduğu bilinmeyen sözde Açılımın alkışçıları…VE RAHAT UYU KAN UYKULARDAN BİR TÜRLÜ UYANAMAYAN CUMHUR Ateş her daim düştüğü yerleri yakıyor. Nice analar "vatan sağ olsun" dedi. Bu sözü söylemek kolay değil. yüreğine taş bastı, Ateş yüreğini dağladı. Nice yavrular "baba" diyemeyecek. Nice hayaller yok oldu gitti. Peki daha ne kadar sürecek bu vurdumduymazlık? Ne kadar daha sağır olup bekleyeceksiniz? ne kadar daha bakıp ta görmeyeceksiniz? bu kanın içinde boğulmayı mı bekliyorsunuz? Ne zaman bitecek? Bu mudur Türk’lük, Bu kadar mıyız biz? bu kadar aciz miyiz?  Bir şey yapmalı, onu da hemen ama hemen yapmalı...!

 

***

Türk Havayolları İstanbul-Wien seferini yapan uçakta inişe doğru Pilot anons eder: "Sayın yolcularımız 25 dakika sonra Viyana havalimanına iniş yapacağız, hava  parçalı-bulutlu 15 dereceee !!! AMAN  ALLAHIM!!!" Ve anons o anda kesilir. Bütün yolcular panik halindedir. Ortalık çalkalanır. Bir kaç dakika sonra, ki bu yolcular için sanki yıllar kadar uzun sürmüştür;  Pilot: "Sayın yolcularımız, kusura bakmayın sizleri korkuttum ama hostes Yanlışlıkla üstüme bir fincan sıcak kahve döktü, canım çok yandı, pantolonun ön kısmını bir görseniz!" Arka sıralarda oturan bir yolcu bağırarak: "O da bir şey mi, sen bizim pantolonların arka kısmını birgörsen!"

 

***

 “ÖMÜR DEDİĞİN” Bayramların vazgeçilmezidir ilçemizde köşk ziyareti. Yine ziyaretçileri vardı bayram öncesi ve sonrası. TRT’de bir program, çoğu yarım asrı geçmiş hayatların yaşamlarını konu ediniyor. Geçip giden yıllardan arta kalan hüzünlerini, mutluluklarını bu programda yeniden dillendiren konuklar bizleride bu zaman yolculuğuna davet ediyor. Hep birlikte çıktığımız bu yolculuklarda zaman zaman ağlayıp zaman zaman gülüyoruz. O yorgun yüzler yıllarca koparıp attıkları binlerce takvim yapraklarını yeniden ellerine alıyor ve bu defa kendi tarihlerini yazıyorlar arka yüzlerine. Sararmış yapraklar yeniden canlanıyor. Öyle ki kağıt kokusu geliyor burnumuza. O gözlerden akan yaşlar mürekkep oluyor. Diller kalem. Ve durmadan yazıyorlar... TRT Ömür dediğin programını hazırlamak için gelmiş kısa süre önce ilçemize sessiz sedasız. Zeynep teyzenin hayatını konu etmiş. Ömerköy’den Sazak köyüne gelin giden çileli ömrü ile Zeynep teyze. Bayramın 1. günü yayındaydı. Arşivden bulup izlemenizi tavsiye ederim.

 

***

Bahadır Güder: Ecel bu ya! Alan Sen'sin, veren Sen'sin, kılan Sen. Hani derler ya;  “Topraktan geldik, toprağa gideceğiz.” Ne kadar manâlı bir söz...Aile dostumuz Muhsin Bey’in oğlu, Eğitimci kardeşim Bahri’nin ağabeyi “Bahadır Güder” elim bir kaza sonrası tıp fakültesine 12 gündür yoğun bakım tedavisi görüyordu. Türkiye’nin çifte Bayram yaşadığı günün ilk saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Aynı günde toprağa verdik Yassıhöyük köyünde. İki yıl önce evlenmiş, 11 aylık bir bebeği olmuştu. Bedenimizin topraktan geldiğine şüphe yoktur ve bir gün toprağa gideceğinden de... Yaşayan bütün bitki ve hayvan türleri, öldüklerinde toprağa karışırlar ve onun bir parçası olarak Allah’ın kurmuş olduğu dengede rol alırlar. Her ölüme “ecel” der geçeriz. Ölüm nedeni ne olursa olsun, adı eceldir. Deriz ki: Ecel gelmiş cihane, baş ağrısı bahane. Her ölümün mutlaka bir nedeni tabii ki olacak. Allah (cc) rahmet eylesin. Acılı Güder ailesine sabır diliyorum.

 

***

Mihalıççık Belediye Başkanı Ümit Güven’in, Ramazan ayı boyunca Belediye personeline ve Belediyeden emekli olanların ailelerine bir ay boyunca her gün iki pide dağıttığını yazmıştık. Bayram öncesi ise emekli personellerin ailelerine tek tek Çikolata paketleri ve hediyeler hazırlatmış, küçük bir notla ailelere dağıtmış. Bu uygulama 3 yıldır devam ediyor. Arefe günü Belediyenin organize ettiği mezarlıkta canlı kur’anı kerim okuma uygulamasına ilgi bir hayli fazlaydı. İlçe camii imam hatiplerinin ve halkın katılımı ile gerçekleştirildi. Çok güzel ve bir o kadarda anlamlı değil mi?

Ves'selam...

huseyinguven1907@hotmail.com

 

 

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar