23 Eylül 2021 Perşembe
MİHALIÇÇIK’TA EKSİK OLAN NE?

MİHALIÇÇIK’TA EKSİK OLAN NE?

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


Sündiken ormanlarının eteğindeki temiz hava mı?

doğal güzellikler mi?

Bahçelerde yetişen her türlü meyve ve sebze mi?

Kiraz mı?

Kaval havası mı?

Gönüller sultanı Yunus mu?

Dünyanın en değerli ve çeşitli, Kömür, magnezit, mermer, kaolin, krom, soda vb madenler mi?

Devlet hastanesi mi?

Yaşlılar köşkü mü?

Hayır! Bunlar eksik değil! aksine, daha fazlası var ilçemizde! üzülerek söylüyorum eksik olan yanımız birlik ve beraberliğimiz.

Fitne fesat kol geziyor, kişiler birbirinin kuyusunu kazıyor. Sakın ola yanlış anlaşılmasın sayıları bir elin parmağını geçmez. Kazın ve kazmaya lütfen devam edin!

Sultan Süleyman'a kalmamış ki bu dünya sultan hamdiye ve mutlu şehzadeye kalsın.

Mevlâna;"Sen yalnız özden, manadan ibaretsin. Onun dışında her şeyin emanet" demiyor mu? İnsanların para ile, servet ile, mal ve mülkle övünmeleri, çalım satmaları, birbirleri ile yarışmaları ne kadar komik. Ama insanda öyle bir nefis var ki, emaneten taşıdığımız şeyleri bize sahipmişiz, malikmişiz gibi gösteriyor. Her nefesin hesabını soran var beyler.!

 

***

90’ların sonu. Gazeteciliğe başladığım ilk yıllar. Bir türlü bitirilemeyen hastane! Alpu bile bizden önce açtı..! gibi dokuz sütuna sür manşet başlıklar. Amacımız, Mihalıççık Gün Sazak Devlet Hastanesinin açılması idi. Dönemin vekilleri S.Servet Sazak ve diğerlerine mektuplar göndermiştim. Çok şükür geçte olsa açıldı, ama uzağa, İlçe merkezinden epeyce uzağa, kızıllık mevkiine. Bu arada sağlık ocağı kapandı ve öngörülemeyen bir mağduriyet. İlçe halkı dertli “Pansumana bile kilometrelerce yürüyor yada taksi tutmak zorunda kalıyoruz” diyorlar.

Dönemin Muhtarı, şu an Başkan Ümit Güven’in önderliğinde ilçe halkının İl Sağlık Müdürlüğü önünde Sağlık Ocağımızı geri istiyoruz eylemi yaptıklarını hatırlarsınız. Kısa bir dönem eski binada nöbetçi kaldı. Sonrası malum! Taksicileri bilemem ama ilçe halkından ciddi şikayet var. Yetkililere bir kez daha sesleniyorum, lütfen küçük bir sağlık kabini kurun.

 

***

Esnaf tanıtım projemizin bu haftaki konuğu, ilginç yaşam öyküsü ile 40 yılı aşkındır Mihalıççık’ta lezzetin adresi olan Buket Lokantası ve Memuriyet hayatını noktalayarak ticarete tekrar atılan Veysel Bozkurt. İlçeden küçük yaşlarda ayrılmış. Çıraklık, kalfalık, memurluk derken buket lokantası ile tekrar kesişmiş yolu Mihalıççık’la. Elibol köfte, Doğanay tantuni, Nazar kebap, Gaziantep lokantası ve Bilecik’te Serdivan tantuni tecrübeleri var. Belediye kasaplar ve lokantacılar sokağında eti kavurmaya dönüştürüyor ve daha farklı lezzetler. 3 kap yemek 5 tl fikri tutmuş, öğrencilere özel döner/menü seçenekleri var. Unutmadan! Yemeklerine sevgi, özen ve kaliteyi kattığı aşikar. Ruha ve gönle hitap eden bütün lezzet ustalarına sonsuz teşekkürler.

 

***

Sevdiye Duman; Dostum Hilmi'nin annesi hafta başı hayata gözlerini yumdu. Ecel bu ya! Alan Sen'sin, veren Sen'sin, kılan Sen. Her ölüme “ecel” der geçeriz. Ölüm nedeni ne olursa olsun, adı eceldir. Bedenimizin topraktan geldiğine şüphe yoktur ve bir gün toprağa gideceğinden de. Merhumeye Allah (cc)'dan rahmet. Acılı Duman ailesine sabır diliyorum.

Ves'selam.YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar