23 Eylül 2021 Perşembe
34. MİHALIÇÇIK’LILAR günü ve KİRAZ FESTİVALİNDE BAKIN NELER VAR!!!

34. MİHALIÇÇIK’LILAR günü ve KİRAZ FESTİVALİNDE BAKIN NELER VAR!!!

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


Ben BİR sustum yıllar önce, kalemim konuşuyor yalnız.

Mihalıççık'ta kiraz üretimi giderek büyüyor. Üreticiler bu yılda ilçemizden binlerce ton kiraz ihraç edileceğe benziyor. İlçede hemen herkes, kiraz bahçesi kuruyor ve üretime geçiyor "Napolyon" cinsi kiraz On’dan fazla ülkeye ihraç ediliyor. Özellikle AB Ülkeleri Mihalıççık kirazını ebadı, lezzeti ve turfanda yetişiyor olması nedeniyle beğeniyor ve büyük ilgi gösteriyor.

***

Ayrıca Mihalıççık kirazının, iri, kaliteli, homojen, kendine has renk ve tadı olan tozsuz, kirsiz ve kurtsuz olması dolayısıyla tercih ediliyor. kolesterol ve kan şekerini düşürücü etkisi de cabası.

***

Kirazın, ilçe ekonomisine ciddi katkısı var bu gerçek. Lakin işin birde diğer buyotu var. Mihalıççık kirazının tanıtımı, reklamı. Bunlar olmadan bir yere kadar. Yıllardır Mihalıççıklılar, temmuz ayı içerisinde kalburcular günü adı altında buluşuyorlar. Son yıllarda ilaveten kiraz festivali adı altında düzenleniyor. Kirazın önüne Mihalıççık ilçesinin geliyor olması ilçe tanıtımına da ciddi katkı sağlaması bekleniyor.

***

İşte tamda burada ilçe Belediyesi devreye giriyor. Kiraz tanıtımının şölen ve festival havasına bürünebilmesi için yıllardır çırpınıp duruyor. Özelikle son yıllardaki hazırlıklara bizzat şahidim. Başkan Ümit Güven bu yılki festivale ayrı bir önem veriyor.

***

Gelin, Başkan Ümit Güven’e kulak verelim. “Geleneksel Mihalıççıklılar günü ve Kiraz festivalinin 34. sünü düzenliyoruz. Hazırlıklarımız eksiksiz planlandığı gibi devam ediyor. Geçtiğimiz yıl rekor bir katılım vardı. Bu yıl daha fazlasını bekliyoruz. Programımız nitelikli ve çok yoğun. Birbirinden seçkin sanatçılar ve davetliler yer alacak. Ülkemizde ve yöremizde sevilen Ramazan Çelik ve ekibi inşallah aramızda olacak.

***

Kaval/Keman/oyun havası üstatları Ceyhun İnceöz, Caner Başar, Seçkin Saygı ve Mustafa Canbaz ve zeybekler de bizimle. Bir nevi Mihalıççık ile özdeşleşen kaval havası şöleni olacak. Ayrıca profesyonel folklor ekibi halk oyunlarını sergileyecekler. Bir kaç TV kanalı çekim yapacak. Profesyonel fotoğraf ekibimiz hazır..İkramlarımız, sürpriz konuklarımız ve hediyelerimiz var.

***

Ayrıca bu yıl 9. sunu tertiplediğimiz sünnet şöleni kapsamında geçtiğimiz hafta 27 çocuğumuzu sünnet ettirdik. Onlarda aileleri ile aramızda olacak, gönüllerince eğlenecekler” diyor Başkan Güven.

***    

Aslında daha pek çok yazılası hazırlık var. Festival için hazırlıklar aylar öncesi başlamış. Toplantı ve istişareler yapılmış. Davetiyeler dağıtımda. Bazılarına Başkan bizzat kendisi gidiyormuş. Tabi Kiraz ile birlikte.   

***

Hatırlayanlar bilir. 2010 ve 2011 yıllarında neredeyse tüm ülkede haber olmuştu Mihalıççık kirazı. Kiraz festivali tanıtımı kapsamında geçtiğimiz yıllara damgasını vurmuştu bir nevi! Medya “Başkan 5-10 ton KİRAZI BEDAVA DAĞITTI” diyordu. Dağıtım; Miyad, Alaaddin park, Hamamyolu, Adalar, OSB, Bozan, Beypazarı ilçelerinde özel paketler halinde halka bedava dağıtılmıştı.

***

Yöre halkı Kiraza doymuştu anlayacağınız. Tüm ülkede yazılı ve görsel medyada yer bulmuş, tabiri caizse yer yerinden oynamıştı.! Başkan Güven’in Mihalıççık Kirazını tanıtmak için imkanlarını zorlayarak, Ankara’ya, İstanbul’a ve diğer illere kasa kasa kiraz gönderdiğini, kendisinin bizzat götürüp tanıttığını biliyorum!

***

Tabi burada kiraz üreticilerinin hakkını verelim. Başta Alara a.ş olmak üzere neredeyse tüm üreticiler bu dağıtıma bir nevi sponsor olmuşlardı. Başkan Ümit Güven her gittiği yerdede buna değiniyor ayrıca. 

***

O gün menfaatsiz dostluklar buluşacak.. genci yaşlısı, şehirlisi köylüsü kısaca herkes orada olacak. Aslında ilçeye çok önceden gelen ciddi bir nüfus var. Bir ayağı dışarıda olan çoluk-çocuk, kız-erkek kiraz toplamak için günler öncesinden ilçeye akın etti. Yevmiye 30-60 TL aralığında. Hasat başlamış durumda. Haziran/Temmuz aylarında nüfus ve gelir enflasyonu var. Geçen yıl gelen kabzımallar ve misafirler nedeniyle Belediye misafirhanesinde bile yer yoktu. Bu sebeple Mihalıççık son turfanda kiraz üretimi açısından önemli bir yere sahip..

***

Kiraz Festivali İlçemiz tanıtımına büyük katkı yapıyor. Öncesi ve sonrasında oluşan İç ve dış turizm ile Mihalıççık’a daha fazla insan geliyor. Eskişehir’de 100 bine yakın Mihalıççıklı yaşıyor ve bir çoğu şu yada bu nedenden dolayı Mihalıççık’a uzunca bir süredir gelmiyor ve/veya gelemiyor. Bu gün hepimiz için birlik günü. İlçe dışında bulunan tüm Mihalıççıklıların geçmişleri ile geleceklerini buluşturmaları, kültür ve adetlerini aktarabilmeleri, bulundukları süreç içerisinde Mihalıççık ve doğa hasretini gidermeleri açısından, bu yıl ve her yıl mutlaka Mihalıççık’a davet ediyor ve gelmelerini bekliyorum. Ves’selam.   

huseyinguven1907@gmail.comYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar