28 Ekim 2021 Perşembe
GÜRLEYİK’Lİ ÜNİVERSİTELİLER İLE KAHVALTI NOTLARIM (1)

GÜRLEYİK’Lİ ÜNİVERSİTELİLER İLE KAHVALTI NOTLARIM (1)

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


Geçtiğimiz Pazar, Gürleyik Köyü doğal ve tarihi varlıkları koruma ve geliştirme derneği tarafından yapılan organizasyonda, Gürleyik’li üniversite öğrencileri ile kahvaltıda bir araya geldik.

Davet üzere yerel basın mensubu arkadaşlarımız ile birlikte hemşerileri olarak bizde oradaydık.

Mekân ise eşsiz damak tadıyla Hacer Halanın salonu seçilmişti. (Atlıhan’da lületaşı el sanatları çarşısındaki kahvaltı salonunu ziyaret etmenizi tavsiye ederim)

***

Organizasyonun yarıyıl tatiline denk gelmesi katılımında bir hayli fazla olmasına sebebiyet verdi. Çeşitli üniversitelerden ve farklı bölümlerden birbirinden değerli onlarca öğrenci katıldı. Amaç birdi. Gürleyik.

***

Gürleyik, gür kelimesinden türeyen ağacı, yeşili ve suyu bol manasında. Kaynağının gürleyerek akan çayından geldiği biliniyor. Doğal güzelliklere sahip olan köyde Hacı Halit ağa konağı, değirmeni, tarihi hamamı, şelaleleri, Roma, Bizans tarihi eserleri ve öte yaka mevkiinde manastır bulunmakta. Bu bakımdan önemli bir değer. Tüm bu güzellikleri koruma ve yaşatma adına dernek kurulmuş.

***

Adı: Gürleyik Köyü doğal ve tarihi varlıkları koruma ve geliştirme derneği. Başkanı ise son yıllarda faaliyetleri ile adından sıkça söz ettiren Hacı Halit ağanın 6. kuşak torunu Halit Gürsoy. Faal bir o kadarda etkili bir dernek.

Gelelim kahvaltıya. Öğrencilerin kendilerini anne, baba ve sülale ismi vererek tanıtması anlamlıydı.

***

Başkan Halit Gürsoy kısa bir konuşma yaptı; Şu yada bu şekilde farklı vilayetlere giden tüm öğrencilere isimleri ile hitap etmesi etkiliydi. Derneğin kuruluş amacından, faaliyetlerinden ve projelerinden bahsetti. Gürleyikli üniversitelilerle tanışmak, kaynaştırmak, istişare etmek ve köyün mirasını devretmek istediklerini belirtti.   

***

Başkan Gürsoy’un konuşma başlıklarında;

-Heyelan bölgesinin ağaçlandırılması,

-Köyün ortak değirmeninin 2. ünitesinin hizmete açılması,

-Şahsa ait değirmenin faaliyete geçirilmesi,

-Buğday ambarlarını otantik hale getirilmesi,

-Gürleyikli üniversite öğrencilerine burs verebilmek için kaynak bulunması.

***

Halit Bey’in konuşmasından proje ve tespitlerinin uygulanabilir olduğunu gördük. Kendisi ile konuşmamızda bu enerjiyide hissettik. Davetliler arasında yönetim kurulu üyeleri haricinde bir birinden değerli Gürleyiklilerde vardı. A.Ü Biyoloji bölümünden Prof. Dr. Ersin Yücel bunlardan biri. Konusunda uzman akademisyen. Öğrencilerle bizzat ilgilendi. İletişim adresi ve yardım sözü verdi. Muhabbet ettik. Ersin Bey’in hem Gürleyikli hemde akademisyen olması öğrenciler için güzel bir model teşkil ediyor.

***

Eskişehir’de Mihalıççıklı, Gürleyikli ve diğer köylerden nüfuzlu ve zengin insanlar var. Neden bilmiyorum ama gözlerimiz iş adamlarını ve siyasileri aradı. Hiçbiri yoktu.

Derneğin faaliyetlerini yıllardır takip ederim. Bu kişilerin ön plana çıktığını görmedim, hissetmedim.

OSB’yi iyi bilirim. Mihalıççık’lı, Gürleyikli iş adamlarını tanırım. Potansiyellerinide bilirim. Derneği daha güçlü ve aktif hale getirebilirler. Öğrencilere burs verebilirler. Etkinlikler düzenleyebilirler.

İlçenin ve bağlı bulundukları köylerin kaderlerini değiştirebilirler. Doğdukları topraklara hizmet etmenin yanı sıra borçlarınıda bu şekilde ödeyebilirler.

***

Konu Mihalıççık, Gürleyik olduğunda ortak bir payda mutlaka bulunur. Destekleri sayesinde, tabiki destek verirlerse! İsimleri dernek üyeleri ile birlikte tarihe altın harflerle yazılır.

Şimdilik bunları yazalım. Yazımızın diğer bölümünü bir daha ki yazımıza bırakalım.

En büyük desteğiniz yorumlarınızdır.

Ves’selam.

huseyinguven1907@gmail.comYORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Öğrenci Apartları, Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Espark Karşısı Günlük Kiralık Ev

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar