8 Ağustos 2020 Cumartesi
ÜLKEMİZ İÇİN ENGELLERİ KALDIRALIM…

ÜLKEMİZ İÇİN ENGELLERİ KALDIRALIM…

Hüseyin GÜVEN
Hüseyin GÜVEN


Uluslararası Engelliler Günü (İngilizce: International Day of Disabled Persons) 1992 yılından bu yana 3 Aralık gününde Birleşmiş Milletler tarafından uluslarararası bir gün olarak kabul edilmiştir. Bu günde dünya çapında organizasyonlar düzenlenmektedir. Bu aktiviteler genellikle ücretsiz olup, gönüllülüğe dayanmaktadır. Hükümet desteği ve sivil toplum organizasyonlarıyla birlikte bu günün kutlanması çeşitlilik göstermektedir. Her yıl bu gün için değişik bir tema edinilmektedir…

DÜŞÜNÜN…

Yolda yürüyorsunuz, karşınıza görme engelli biri çıktı. Ne yaparsınız?

İki seçeneğiniz var.

Ya umursamazsınız yada yardım için koşarsınız.

İşte bu nokta vicdanınızla baş başa kaldığınız noktadır. Yardım ettiğinizde kazancınızı bir düşünün.

1 saniyesine bile hakim olamadığımız zalim dünyada, Allah muhafaza belki bir gün birilerinin karşıya geçirmesini bekleyen biz olabiliriz.

ŞİRKETLER ENGELLERİ KALDIRIYOR… 

Kurumsal pek çok şirketin toplumu bilinçlendirme adına güzel projelere imza attığına şahit oluyoruz. “Ülkem için engel tanımıyorum”  projesi bunlardan birisi.

Şirket çalışanlarından enerji, bilgi ve birikimlerini ihtiyacı olan herkesle paylaşmasını istiyor. “Engelliliğe doğru yaklaşım” eğitim videoları yayınlıyor.

Gönüllü eğitmenler, yüzlerce farkındalık eğitimi ile on binlerce kişiye ulaşıyor...

GÖNÜLLÜ OLMALI… 

Devlet politikalarının halkı bilinçlendirmesi güzel.

Daha da güzeli, özel sektörün “Engelli dostu” olması, bunuda gönüllü yapması. Bir işin gönüllü yapıldığında daha değerli olduğu bilinir. Hele ki bu duyarlılık sadece Engelliler haftasında değil yıl boyu sürüyorsa, canı gönülden kutlamak gerekiyor…

SAFIMIZ BELLİ OLSUN…

Türk Milleti olarak bizler, çağ açıp çağ kapatan, medeniyeti Avrupa’ya öğretmiş bir milletin torunlarıyız.

Pamuk ellerimiz vicdanlarımızda, yüzlerimiz ise dünyaya dönük olmalı, inancımız ve kültürümüzle biz bu engelleri aşarız.

İleri ve örnek toplum olmak üçüncü şahıslara saygı duymakla başlıyor. Engelsiz toplum, engelleri el ele vererek aşan bir toplumdur.

Böyle bir toplum olmak için ateşe bir damla suda biz taşıyalım istermisiniz?

Hz İbrahim’in kıssasındaki karınca misali, safımızı belli olsun yeter. Ves’selam…

 YORUM YAZ
Bu habere yorumlar
Yazarın Diğer YAZILARI
eskişehir güvenlik kamerası

Eskişehir Günlük Kiralık Ev

Eskişehir'de bulunan günlük kiralık ev, apart listesi

Eskişehir Öğrenci Apart ve Yurtları

Öğrenci apart ve yurtlarının listesi, harita konumları, fotoğraf ve detay bilgileri, fiyatları

Eskişehir Emlak Alım Satım Portalı

Ev, işyeri, arazi, tarla alım satım portalı, ücretsiz emlak ilanları

Eskişehir Ücretsiz Seri İlanlar

Eskişehir İş İlanları, Bilgisayar ve Parçaları, Bisiklet/Motosiklet, Bitki-çiçek / Süs-ev Bitkileri, Cep Telefonu, Ders-Eğitim Verenler / Almak İsteyenler, Diğer İlanlar, Ev Arkadaşı, Ev Eşyası, Evcil Hayvanlar, Kitap, Müzik Aletleri, Spor Malzemeleri, İş Arayanlar, İşçi-Eleman Arayanlar

Eskişehir Temizlik Şirketleri

Ev, Merdiven, Villa, Büro, Okul ve İnşaat Sonrası Temizlikleri

Kır Düğünü

Düğün Salonundan Düğün Fotoğrafçısına; Gelinlik, Damatlık, Gelin Arabası Süsleme, Davetiye, Nikah şekeri, hatta Dans Kursuna kadar, ihtiyacınız olacak firmalara ulaşmanızı sağlayacak bir site ile yine hizmetinizdeyiz. Her hangi bir kategoriye girdiğinizde o kategoride kayıtlı firmaların listesini, ayrıca ekranın sağında çıkan Haritada Gör butonuyla firmaların harita üzerindeki konumlarını aynı anda görebilirsiniz.